Debatt i Aftonbladet: Äldre väljare duger – men äldre kandidater gör det inte

Höjda pensioner! Tryggare äldreomsorg! Kortare vårdköer! Inför valet duggar löftena till oss seniorer tätt. Men vill partierna ha våra röster måste de också visa att de respekterar vår kompetens och erfarenhet.

Enligt tidningen Senioren är färre än 4 procent av kandidaterna på valbar plats inför riksdagsvalet 65 år eller äldre – cirka 13 personer. Samtidigt utgör vi 29 procent av väljarna. Om riksdagen speglade väljarkåren skulle det motsvara 101 ledamöter.

Det är anmärkningsvärt. Partierna vill ha våra röster, men uppenbarligen inte vår representation. Det är de politiska partierna själva som har valt att det ska se ut så här.

Sverige är dessutom sämst i Norden på att ta tillvara äldres kompetens på arbetsmarknaden. Ålderism finns i hela samhället. När äldre inte finns med där de nationella besluten fattas riskerar också förtroendet för demokratin att minska. I en undersökning bland SPF Seniorernas medlemmar svarar 40 procent att politikerna inte alls förstår deras livssituation som äldre.

Nu vill vi se förändring. Våra röster är inte gratis. Vi äldre tycker inte lika i alla frågor, men vissa frågor berör oss mer än andra. Därför uppmanar jag alla äldre, oavsett parti: Kryssa en senior i valet!

Ett långt liv har gett oss erfarenheter som behövs där viktiga beslut fattas. Vår demokrati har ingen övre åldersgräns.

Klicka här för att läsa hela vår debattartikel i Aftonbladet.