Tisdag 26 maj
Utmaning: Du behöver skaffa en ny sommarjacka under maj månad. Du bestämmer själv vilken jacka och vilket inköpsställe, och dividerar sen jackans pris med fyra för att få fram kostnaden per vecka i maj.
I SPF Seniorernas utmaning ”Lev som en pensionär” får Patrik Karlson (L), Mats Berglund (MP) och Ingemar Kihlström (KD), utöver att betala för dagens mat, dagliga utmaningar där de ska avgöra om de klarar sig inom sin budget.
Ingemar (kd) svarar via e-post:
Hej
Dagens omkostnader för mig personligen är 150 kr. Jag valde att leta upp en lämplig secondhand sommarjacka på Vinted med kostnad 100 kr inkl frakt så det blev 25 kr kostnad att lägga till övriga omkostnaderna dvs totalt 175 kr idag för min del
Mats (mp) svarar på Instagram:
Nu är jag på väg till riksdagen. Jag har faktiskt hunnit jobba några timmar hemifrån på förmiddagen.
Jag skulle ha varit i Helsingborg på en kulturkonferens, men så blev det inte på grund av Sverigedemokraternas kvittningskaos i riksdagen. Det gjorde att jag fick några timmar över som jag inte hade planerat. Då kunde jag också leva lite billigare och både äta frukost och lunch hemma.
Måndagen blev alltså väldigt billig. En bra dag får man säga. Jag fuskade lite med de egna äggen. Klart att det kostar att ha höns, men just i måndags hade jag inga kostnader för hönsmat, så det var bara att gå ut och plocka ägg. Jag tycker att jag kan räkna det som gratis.
Däremot blev gårdagen lite dyr. Jag hade nog spenderbyxorna på. Dels tog jag mig an ett uppdrag, att köpa en sommarjacka. Det gör att jag får dela upp kostnaden på fyra veckor. Jag hittade en jacka på Åhléns för lite drygt 750 kronor, så den köpte jag. Men det blev ändå nästan hela dagens budget.
Dessutom åt jag en frukostmacka från bageriet i Hornstull, som jag tog med mig i tunnelbanan. Den kostade 35 kronor. Så dyra frukostar har man inte riktigt råd med varje dag.
Sedan åt jag lunch i riksdagens restaurang, vilket kostade 124 kronor. Till middag hittade jag något billigare på Ica som var på extrapris, så jag höll nere kostnaderna lite i alla fall.
Men det blev en dyr dag i går.
Tisdag:
🧥 = 190 kr
🌭 = 190 kr
☕️ = 10 kr. Summa: 390 kr
Patrik svarar:
Tisdag
Lunch: 124
Middag: 70
Utmaning: 0 (avvaktar inköp av jacka)