Maria Larsson i Sveriges Radio och SVT om nytt inloggningskrav på SVT Play

SPF Seniorernas förbundsordförande Maria Larsson varnar i SVT och Sveriges Radio för att många äldre tittare riskerar att stängas ute när SVT inför krav på inloggning i SVT Play.

  • SPF Seniorernas förbundsordförande Maria Larsson varnar för att det nya inloggningskravet kan göra det svårare för många att ta del av SVT:s utbud. Foto från intervjun i SVT Kulturnytt.

Snart blir det obligatoriskt att logga in för att se SVT:s program via SVT Play på smart-tv, mobil och surfplatta. Enligt SVT är syftet att kunna utveckla och förbättra tjänsten. Beskedet har väckt starka reaktioner. I ett inslag i Sveriges Radios Kulturnytt berättade SPF Seniorernas förbundsordförande Maria Larsson att många medlemmar känner oro inför den kommande förändringen.

– Vi är 2,3 miljoner seniorer och alla är inte digitala, sa Maria Larsson i intervjun.

Frågan uppmärksammades även i SVT Kulturnyheterna, där Maria Larsson kommenterade de konsekvenser som ett inloggningskrav kan få för äldre och andra grupper som inte är vana vid digitala tjänster.

– SVT har skyldighet att värna om möjligheten att alla ska kunna nås av public service, sade SPF Seniorernas förbundsordförande Maria Larsson i Kulturnyheterna

Klicka här för att lyssna på inslaget i Sveriges Radios Kulturnytt

Klicka här för att se inslaget i SVT Kulturnyheterna
(Se inslaget cirka 7:40 minuter in i sändningen)

Klicka här för att läsa Seniorens artikel