Tillsammans stärker vi äldres beredskap
Nu har vi lanserat det nya studiecirkelmaterial Beredskap för äldre, framtaget tillsammans med PRO, SKPF Pensionärerna, ABF och Studieförbundet Vuxenskolan.
Vid lanseringen den 28 oktober samlades företrädare för alla samverkande organisationer för ett samtal om varför materialet behövs. Diskussionen handlade bland annat om att äldre både kan vara särskilt utsatta vid kriser och en viktig resurs i samhällets beredskap, samt om styrkan i att förbereda sig tillsammans med andra.
Beredskap för äldre är ett studiecirkelmaterial om hemberedskap och krisberedskap för seniorer. Studiehandledningen passar för SPF Seniorernas föreningar som vill stärka både den egna beredskapen och gemenskapen mellan medlemmarna. Genom att dela erfarenheter och kunskap kan vi tillsammans öka tryggheten och skapa ett mer motståndskraftigt samhälle.
Här kan du ladda ner studiematerialet: Beredskap för äldre - en studiehandledning
Den som vill starta en studiecirkel kan också få stöd genom Studieförbundet Vuxenskolan
