SPF Seniorerna varnar för bedrägeriernas konsekvenser

Äldre kvinnor i Stockholmsområdet utsätts just nu för en omfattande våg av bedrägerier. ”En stor del av livslusten försvinner från många efter att man har blivit lurad”, säger SPF Seniorernas generalsekreterare Peter Sikström, till Svenska Dagbladet.

  • Många äldre väljer att inte anmäla bedrägerier eftersom de skäms över att ha blivit lurade, säger Peter Sikström.

Bedrägerierna inleds ofta med ett telefonsamtal från någon som utger sig för att ringa från exempelvis en bank, myndighet eller ett företag. Offren stressas och uppmanas att lämna ifrån sig värdesaker eller bankuppgifter. De kriminella använder ofta färdiga upplägg och kontaktlistor för att hitta personer att lura. 

Enligt Peter Sikström är mörkertalet stort eftersom många äldre inte anmäler brotten.
– För varje fall som vi hör talas om finns det ett stort mörkertal eftersom många äldre väljer att inte anmäla. Man skäms för att man har blivit lurad, säger han. 

Han betonar också att de ekonomiska förlusterna ofta inte är det som drabbar hårdast.
– En stor del av livslusten försvinner från många efter att man har blivit lurad, säger Peter Sikström. 

Både Polisen och SPF Seniorerna arbetar sedan länge med att informera äldre om hur bedrägerier går till. Enligt polisen ger informationsinsatserna resultat, eftersom många anmälda bedrägeriförsök inte har fullbordats. 

Polisens budskap är tydligt: Det finns ingen bank eller myndighet som hämtar ditt guld eller dina värdesaker för att skydda dem. Banker och myndigheter ber heller aldrig om dina bankuppgifter eller ringer för att få dig att identifiera dig med BankID. Om någon påstår det handlar det om ett bedrägeriförsök.

Klicka här för att öppna Svenska Dagbladets artikel om bedrägerivågen i Stockholmsområdet
(Artikeln kan endast läsas i sin helhet av tidningens prenumeranter)

Klicka här för att komma till Polisens utbildningsmaterial "Försök inte lura mig"