SPF Seniorerna kräver: Sätt seniorer på valbar plats!

SPF Seniorerna har under 2021 haft digitala möten med samtliga partisekreterare för riksdagens åtta politiska partier. I går uppvaktade SPF Seniorerna Miljöpartiets nyvalda partisekreterare Katrin Wissing. På det digitala mötet diskuterades bland annat den dåliga representationen av äldre i riksdagen och andra politiska församlingar.

  • På bilden från mötet syns Eva Eriksson, förbundsordförande SPF Seniorerna, Martin Engman, samhällspolitisk chef, SPF Seniorerna och Katrin Wissing (MP), partisekreterare.

Även äldrepolitiska frågor togs upp. Bristen på bostäder att åldras i och ekonomiska hinder för att flytta, liksom pensionssystemets tillkortakommanden och den ovanliga slutna beslutsprocessen i form av pensionsgruppen.

SPF Seniorernas möten med partisekreterarna för riksdagens partier har skett inför partiernas arbete med att sätta samman sina valsedlar, och syftat till att peka på seniorers kompetens och erfarenhet som en tillgång i det politiska beslutsfattandet, samt uppmanat partierna att ha ett rimligt antal seniorer på valbar plats.

Var femte invånare och var fjärde väljare har fyllt 65 år. Men efter det senaste valet 2018 hade bara 1,7 procent av riksdagens ledamöter passerat 65. Resultatet blev till och med sämre än efter valet 2014.