SPF Seniorerna i Expressen om fördelarna med att jobba vidare efter 65

Allt fler pensionärer fortsätter att jobba, antingen på heltid eller på deltid. Och det kan göra stor skillnad i plånboken. Skatten på både pension och arbete sjunker från året du fyller 66 år. En annan fördel är att du tjänar in lite extra slantar till den allmänna pensionen.

  • – Andelen som jobbar vidare lär nog ha ökat med tanke på den höga inflationen, säger Anna Eriksson.

– Vi är väldigt positiva till att man gjort det mer fördelaktigt att jobba vidare efter 65, både för individen men även för arbetsgivaren, säger Anna Eriksson, sakkunnig pensioner SPF Seniorerna, till Expressen.

Anna lyfter att flera undersökningar som SPF Seniorerna har tittat på visar att ungefär 25 procent upp till en tredjedel av alla seniorer arbetar vidare av ekonomiska skäl. Men många svarar också att det handlar om den sociala biten och att det är kul att arbeta. Dock tror Anna att andelen som jobbar vidare på grund av ekonomiska skäl har ökat med tanke på den höga inflationen.

Från den 1 januari 2023 höjs gränsen för lagen om anställningsskydd till 69 år. Men man kan jobba hur länge som helst så länge arbetsgivaren är med på noterna, påpekar Anna.

Siffror från SCB visar att mer än var fjärde person i åldern 65–69 år och mer än var tionde person i åldern 70–74 år jobbade under 2021. De sysselsatta seniorernas bidrag till BNP har ökat kraftigt – från 54 miljarder kronor 2005 till 148 miljarder kronor 2021.

Klicka här för att öppna Expressens artikel
(Artikeln kan endast läsas i sin helhet av tidningens prenumeranter)

Klicka här för att läsa SPF Seniorernas skrivelse om skatteregler för årskull 1957