Seniorrådet stoppade avgifter i hemsjukvården

SPF Seniorerna i Mörrum Bodekull och Mörrum sa tydligt nej till nya avgifter i hemsjukvården, och Karlshamns kommun fick backa.

  • Anita Cederqvist och Inga George hade en viktig roll när seniorrådet sa nej till avgifter i hemsjukvården.

Karlshamns kommun ville införa nya avgifter för hemsjukvården från april. Men seniorrådet sa tydligt ifrån och nu är förslaget stoppat. Bakom arbetet stod bland andra Inga George, ordförande i SPF Seniorerna Mörrum, och Anita Cederqvist från SPF Seniorerna Bodekull Karlshamn.

Avgifterna skulle drabba de mest utsatta

När förslaget presenterades reagerade seniorföreningarna snabbt. De menade att avgifterna skulle slå särskilt hårt mot äldre med små ekonomiska marginaler. Inga George och Anita Cederqvist beskriver förslaget som ogenomtänkt. Båda är förtroendevalda i sina föreningar och representerar SPF Seniorerna i seniorrådet.
– Det är så få som får det och det är de verkligen behövande. Att man inte ska klämma en avgift ovanpå det. För då kommer folk inte att utnyttja det och det kommer kosta mer och innebära ännu mer lidande, säger Inga George till Blekinge läns tidning.

Föreningarna sa nej från början

Förslaget handlade om avgifter både för sjuksköterskebesök och för hjälpmedel som rullatorer, sänggrindar och toalettförhöjning. När seniorrådet tog upp frågan blev reaktionen omedelbar.
– Reaktionen var att nej, det säger vi nej till.

Seniorrådet varnade också för att äldre skulle dra sig för att söka stöd:
– Det betyder ju att de som har det snålt ställt, kanske hade tänkt att ’jag har inte råd att betala’, säger Inga George till Blekinge läns tidning.

Enigt beslut att stoppa förslaget

Omsorgsnämnden valde till slut att inte gå vidare med förslaget. Det blev ett enhälligt beslut.
– Det var enhetligt, både från oss och oppositionen. Det hade bidragit till så pass mycket sämre saker och en relativt liten intäkt till kommunen för vad det hade kostat för människorna, förklarar nämndordförande Jimmie Andersson (M). 

Han beskriver ärendet som ett ”sorgebarn” som skjutits fram flera gånger. Förvaltningen tog fram förslaget och politiken hade svårt att se nyttan med det.
– Jag har försökt ta reda på hur vi tycker i frågan och inte fått jättemycket svar.

Vill stärka seniorrådets roll framåt

Jimmie Andersson hoppas att samarbetet med seniorrådet ska fungera bättre i framtiden. Han kommenterar att rådet inte fick lämna synpunkter när varm mat togs bort i hemtjänsten:
– Det kan jag med ödmjukhet säga att i backspegeln var det korkat att inte göra det. Nu vill jag vara noga med att våra remissinstanser används.

– Jag är jätteglad, säger Inga George, ordförande för SPF Seniorerna Mörrum. Hon och Anita har all anledning att vara både glada och stolta. Deras engagemang visar hur viktigt och meningsfullt seniorrådet kan vara när kommunens pensionärer får komma till tals.