Bridge
Bridgen ger många tillfällen till trevlig gemenskap. I genomsnitt 24 spelare i veckan kan intyga detta. Men... det finns plats för flera. Vi hälsar alla, nybörjare som elit Välkomna!
Bridgen ligger nog i topp när det gäller att aktivera medlemmar under tiden sep - maj.
Den ger oss hjärngymnastik och därmed träning för närminnet.
Vi klassar den närmast för friskvård.
SPF-ansvariga bridge
Ulla Andersson 070-2619619
Atle Heiming 0581-10062
Birgitte Thellefsen 070-5284512ĺ
Gudrun Eriksson 073-0526939
Resultat 12 mars, 11 par, medel 80 p
1 Ing-Marie Bäckman o Hjördis Andersson 116 p
2 Gudrun Eriksson Och Atle Heiming 96 p
3 -4 Axel och Anna-Greta Johansson 85 p
Kjell Gidelius o Jan-Åke Nyström 85 p
5 Per Eliasson och Anders Hammarbäck 84 p
6 Birgitta Jonasson och Lena Berglind 81 p
7 Gretel Sjöberg och Solgun Viberg 75 p
8 -9 Bertil Senneryd och Mats Herminge 72 p
Birgit Pettersson o Gunilla Ermedahl 72 p
1 Birgitta Berg o Inger Hellman 62 p
11 Berit Nygren o Raija Glatz 52 p
Resultat: den 5 mars, 10 par, medel 72
1. Gudrun Eriksson o Atle Heiming 96 p
2. Birgitta Jonasson o Lena Berglind 95 p
3. Anders Svensson o Gretel Sjöberg 87 p
4/5. Hjördis Andersson o Ing-Marie Bäckman 82 p
4/5 Birgit Pettersson o Gunilla Ermedahl 82 p
6. Jan-Åke Nyström o Kjell Gidelius 64 p.
7. Rania Glatz o Berit Nygren 63 p.
8. Axel o Anna-Greta Johansson 60 p.
9. Inger Hellman o Birgitta Berg 49 p.
10. Mats Herminge o Bertil Senneryd 42 p.
Resultat den 27 febr, 8 par, medel 63
1 Atle Heiming och Gudrun Eriksson 81 p
2 Birgitte Thellefsen o Hjördis Andersson 74 p
3 Birgit Pettersson o Gunilla Ermedahl 73 p
4 Mats Herminge o Bertil Senneryd 60 p
5 Per Eliasson o Anders Hammarbäck 58 p
6 Birgitta Jonasson o Lena Berglind 54 p
7 Axel och Anna-Greta Johansson 53 p
8 Birgit Nygren o Ingrid Beskow 51 p
Resultat den 20 februari, 8 par, medel 63
1 Kjell Gidelius o Jan-Åke Nyström 81 p
2 Ingrid Beskow o Anders Hammarbäck 70 p
3 Gudrun Eriksson o Atle Heiming 69 p
4 Hjördis Andersson o Ing-Marie Bäckman 67 p
5 Lena Berglind o Birgitte Thellefsen 65 p
6 Bertil Sennerud o Mats Herminge 56 p
7 Birgit Pettersson o Birgitta Berg 53 p
8 Anna-Greta o Axel Johansson 43 p
Resultat den 13 februari, 9 par, medel 72
1 Birgit Pettersson o Gunilla Ermedahl 89 p
2 Hjördis Andersson o Ing-Marie Bäckman 86 p
3 Kjell Gidelius o Birgitte Thellefsen 81 p
4 Birgitta Jonasson o Lena Berglind 75 p
5 Jan Åke Nyström o Lennart Sjögren 70 p
6/7 Bertil Sennerud o Mats Herminge 65 p
6/7 Per Eliasson Anders Hammarbäck 65 p
8 Anders Svensson o Gretel Sjöberg 61 p
9 Anna-Greta o Axel Johansson 56 p
Resultat den 6 februari, 10 par, medel 72.
1. Hjördis Pettersson o Ing-Marie Bäckman 87 p
2. Gudrun Eriksson o Atle Heiming 84 p
3. Anders Svensson o Gretel Sjöberg 81 p
4/5 Birgitta Jonasson o Lena Berglind 77 p
4/5 Birgit Pettersson o Gunilla Ermedahl 77 p
6. Per Eliasson o Anders Hammarbäck 73 p
7. Anna-Greta Johansson o Axel Johansson 72 p
8. Mats Herminge o Bertil Senneryd 60 p
9. Jan-Åke Nyström o Lennart Sjögren 58 p
10. Berit Nygren o Inger Hellman 51 p
Resultat 30 januari, 8 par, medel 63.
1. Hjördis Andersson o Ing-Marie Bäckman 75 p
2/3. Jan-Åke Nyström o Lennart Sjögren 73 p
2/3. Birgit Pettersson o Gunilla Ermedahl 73 p
4. Anders Svensson o Gretel Sjöberg 68 p
5/6. Gudrun Eriksson o Atle Heiming 62 p
5/6. Anders Hammarbäck o Per Israelsson 62 p
7. Birgitta Jonasson o Lena Berglind 56 p
8. Anna-Greta Johansson o Axel Johansson 35 p
Resultat 23 jan 2024, 10 par, medel 72 p
1 Kjell Gidelius o Birgitte Thellefsen 108 p
2 Birgit Pettersson o Gunilla Ermedahl 100 p
3 Gudrun Eriksson o Atle Heiming 88 p
4 Per Eliasson o Anders Hammarbäck 74 p
5 Hjördis Andersson o Ing-Marie Bäckman 73 p
6 Jan Åke Nyström o Anders Svensson 72 p
7 Birgitta Jonasson o Lena Berglind 71 p
8 Mats Herminge o Bertil Senneryd 57 p
9 Axel och Anna-Greta Johansson 41 p
10 Berit Nygren o Inger Hellman 36 p
Resultat 16 Jan 2024, 9 par, medel 48.
1/2 Birgitte Thellefsen o Kjell Gidelius 59 p
1/2 Birgit Pettersson o Gunilla Ermedahl 59 p
3 Per Eliasson o Anders Hammarbäck 50 p
4 Raija Glatz o Berit Nygren 49
5 Hjördis Andersson o Ing-Marie Bäckman 47
6/7 Birgitta Jonasson o Lena Berglind 45
6/7 Axel Johansson o Anna-Greta Johansson 45
8 Anders Svensson o Gretel Sjögren 40
9 Mats Herminge o Bertil Senneryd 38
Resultat 9 jan. 2024, 7 par,medel 36 p
1 Per Eliasson o Anders Hammarbäck 44p
2 Birgitte Thellefsen o Birgitta Jonasson 43 p
3 Mats Herminge o Bertil Senneryd 41 p
4 Birgit Pettersson o Jan-Åke Nyström 39 p
5 Axel och Anna-Greta Johansson 32 p
6 Atle Heiming o Gudrun Eriksson 28 p
7 Berit Nygren o Inger Hellman 25 p
Resultat 19 december, 8 par, medel 63.
1. Hjördis Andersson o Ing-Marie Bäckman 74 p
2. Birgit Pettersson o Gunilla Ermedahl 73 p
3. Birgitta Jonasson o Gudrun Eriksson 70 p
4. Per Eliasson o Anders Hammarbäck 67 p
5. Jan-Åke Nyström o Lennart Sjögren 65 p
6. Birgitte Thellefsen o Mats Herminge 56 p
7. Anders Svensson o Gretel Sjöberg 54 p
8. Axel Johansson o Anna-Greta Johansson 45 p
Resultat 12 dec, 5 par, medel 20 p
1 Lennart Sjögren och Jan-Åke Nyström 28 p
2 Birgitta Jonasson o Lena Berglind 27 p
3 Birgit Pettersson o Gunilla Ermedahl 21 p
4 Gretel Sjöberg o Anders Svensson 14 p
5 Axel och Anna-Greta Johansson 10 p
Resultat 5 dec, 9 par, medel 72 p
1 Gudrun Eriksson och Atle Heiming 90 p
2 Lena Berglind o Birgitta Jonasson 82 p
3 Hjördis Andersson o Ing-Marie Bäckman 81 p
4 Mats Herminge o Bertil Senneryd 78 p
5 Axel och Anna-Greta Johansson 71 p
6 Anders Svensson och Anders Hammarbäck 67 p
7 Birgit Pettersson o Gunilla Ermedahl 66 p
8 Lennart Sjögren o Kjell Gidelius 62 p
9 Berit Nygren o Inger Hellman 51 p
Resultat 28 nov, 10 par medel 72 p.
1 Birgit Pettersson o Gunilla Ermedahl 99 p
2 Lennart Sjögren o Jan-Åke Nyström 83 p
3 Birgitte Thellefsen o Mats Herminge 82 p
4 Yvonne Wiktorsson o Inger Hellman 76 p
5 -6 Birgitta Jonasson o Lena Berglind 72 p
Hjördis Andersson o Ing-Mari Bäckman 72 p
7 Grethel Sjöberg o Solgun Viberg 67 p
8 Gudrun Eriksson o Atle Heiming 66 p
9 Per Eliasson o Anders Hammarbäck 65 p
10 Axel o Anna-Greta Johansson 38 p
Resultat 21 november, 8 par. Medel 63
1 Jan-Åke Nyström o Lennart Sjögren 72 p
2-3 Birgitta Jonasson o Lena Berglind 71
Hjördis Andersson o Ing-Marie Bäckman 71
4 Solgun Viberg o Gretel Sjöberg 69 p
5 Birgit Pettersson o Gunilla Ermedahl 61
6 Axel Johansson o Anna-Greta Johansson 56
7 Per Eliasson o Anders Hammarbäck 50
8 Ranja Glatz o Berit Nygren 44p
Resultat 14 nov, 10 par, medel 72 p
1 Gudrun Eriksson o Atle Heiming 90 p
2 Solgun Viberg o Anders Svensson 89 p
3 Jan-Åke Nyström och Lennart Sjögren 83 p
4 Yvonne Wiktorsson o Ingrid Beskow 74 p
5 Hjördis Andersson o Ing-Marie Bäckman 73 p
6 Per Eliasson o Anders Hammarbäck 70 p
7 Gunilla Ermedahl o Bertil Senneryd 68 p
8 Axel o Anna-Greta Johansson 62 p
9 Raija Glatz och Berit Nygren 57 p
10 Inger Hellman o Marianne Olsson 54 p
Resultat 7 nov, 9 par, medel 48 p
1 Yvonne Wiktorsson o Gudrun Eriksson 60 p
2 Hjördis Andersson o Ing-Marie Bäckman 57 p
3 Anna-Greta o Axel Johansson 55 p
4-5 Per Eliasson o Anders Hammarbäck 53 p
Birgit Pettersson o Gunilla Ermedahl 53 p
6 Gretel Sjöberg o Anders Svensson 45 p
7 Marianne Olsson o Inger Hellman 41 p
8 Jan-Åke Nyström o Lennart Sjögren 37 p
9 Raija Glatz och Berit Nygren 31 p