April 2025
SPF Seniorerna Tre Äss höll månadsmöte den 22/4 i Sjömarkens idrottsgård
Tre Äss medlemsmöte i Sjömarken den 22 april var välbesökt. Föreningens ordförande Morgan Hagberg hälsade medlemmar och föredragshållare från Lenbergs välkomna till dagens möte. Emma Klefberg, juridik och Margareta Englund, begravningsrådgivare presenterade därefter i tur och ordning sina respektive områden.
Klefberg fokuserade i sin presentation på framtidsfullmakt som är reglerat i lag sedan år 2017 https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/svensk-forfattningssamling/lag-2017310-om-framtidsfullmakter_sfs-2017-310/ Här fick vi för det första veta vad en framtidsfullmakt är men vi fick också en hel del exempel på vad som måste finnas med i ett sådant dokument. Om man är osäker finns det hjälp att få vid upprättandet av en framtidsfullmakt.
Englund å sin sida tog upp en rad frågor gällande begravningar. Hon inledde med att fråga oss om ifall vi kände till vad som är obligatoriskt vid begravningar och vad som kan variera. Vi insåg att det nog var en hel del detaljer som vi inte kände till både vad gäller själva begravningen och den blivande gravplatsen.
Intresset hos mötesdeltagarna föreföll stort och en rad frågor från åhörarna besvarades klart och tydligt av våra föredragshållare. Efteråt var vi sannolikt åtskilligt mer upplysta på de här områdena. Vi tackade Emma och Margareta med välförtjänta applåder efter deras information.
Efter den här allvarliga information var det dags för kaffe, fralla och en chokladkaka. Som vanligt hade deltagarna mycket att prata om och ljudnivån steg snabbt i lokalen när samtalen vid borden kunde flöda fritt.
När deltagarna fått dricka kaffe och prata med varandra en god stund, inledde ordförande Morgan lottdragningen. De lyckliga vinnarna fick en efter en bana sig fram mellan stolarna till bordet där Lena höll ordning på vinsterna.
Efter lotteriet var programmet över och deltagarna "pratade sig" mot utgången, några snabbt medan andra dröjde sig kvar lite längre.
Text: Lars-Erik Jonsson; bilder: Anja och Lars-Erik Jonsson