Medlemsträffar

I vanlig ordning bokar vi in våra medlemsträffar på ett antal måndagar i Mikaelsgården kl 14. Entréavgiften till medlemsmötena kommer att variera beroende på kostnader för medverkande föreläsare/artist, dock minst 100:- per person. Ett uppskattat inslag på lotterifronten är att vi förutom de vanliga lotterierna lottar ut presentkort från Åkrahallen på inträdesbiljetten. Alla kulturevenemang arrangeras i samarbete med Studieförbundet Vuxenskolan.

25 augusti
14.00 Sofielund
Svengmans 7:a som spelar akustisk och svängig Bluegrass musik

22 september
Storpolitik på vårt medlemsmöte den 22 september
UKRAINA - MELLAN HOPP OCH FÖRTVIVLAN
- när kommer freden, och hur ser den ut?
Malcolm Dixelius ger en bakgrund och uppdaterar oss om det aktuella läget. I samband med föredraget signerar han också sin bok ”Den förryskade svenskens bekännelser”, vilken kom ut 2023.
Välkände och aktuelle Malcolm Dixelius är journalist och dokumentärfilmare. Arbetat som korrespondent för Sveriges Radio och Sveriges Television i Moskva i sammanlagt nära tio år under 70-, 80- och tidigt 90-tal. 

20 oktober
”Vad spännande finns om Sala i Västmanland Läns Museum”
Salabördiga Länsmuseichef Jennie Schaeffer tillsammans med museipedagog
Lena Engström Englin gör en djupdykning i arkiv och samlingar, som kommer att
förundra oss pensionärer. 

24 november
Egons kvartett från Hedesunda och Gävle spelar både kända och egenskriven
musik med mycket humor och glimten i ögat.

15 december
Vi hoppas på besök av ett Luciatåg.

-------------------------------------------------------------------------------------

Medlemsförmån
Olycksfallsförsäkring. Du är olycksfallsförsäkrad när Du deltar i någon av våra aktiviteter, från det Du går hemifrån tills Du är hemma igen. Försäkringen ingår i medlemsavgiften.