251105 Fullt ös på Gamla Elverket!



Stämningen var varm och gemytlig när Blendas Traditional Jazz Band återvände till Gamla Elverket den första onsdagen i november.
Blendas Traditional Jazz Band är ett rutinerat och väl sammansvetsat gäng med lokal förankring som lirat ihop i mer än 40 år. Ingen i den fullsatta salen kunde ta miste på att de sju musikanterna med sina vackra och spännande instrument gillade att uppträda tillsammans och bjuda publiken på en underbar musikalisk upplevelse.
För de melodiska inslagen stod Björn Carlborg på klarinett, Anders Bength på trumpet och Mats Hammarsten på trombon. Per Hamne på banjo, Sven-Erik Roos på tuba, Eva Hammarsten på washbord och Ingrid Nord på piano svarade för komp och harmoni.
Bandet tog med oss på en musikalisk resa till 1920-talets New Orleans, som anses vara den traditionella jazzens födelseplats. Anders Bength svarade för mellansnacket. I ord och bild gjorde han flera spännande jämförelser mellan New Orleans i den amerikanska södern och Falun i det mörka och kalla Norden.
Musiken som Blenda Traditional Jazz Band bjöd på var svängig och medryckande. Man behöver verkligen inte vara ett jazzfreak för att uppskatta en konsert av det här slaget. Min egen favorit var Tuba Skinnys låt Ida Wobbel, som en av de många orkaner som drabbat delstaten Louisiana gett upphov till.
/Göran Johansson






