Konsertresa till Vara november

Söndagen den tjugofjärde november var det dags för en grupp SPFare att styra färden mot Vara konserthuset. I det regniga och tråkiga vädret var det riktigt skönt att krypa ner i konsertlokalens fåtölj i förväntan på att Glenn Millers Orchestra skulle inta scenen. 

Glenn Millers Orchestra Scandinavia är hemmahörande i Stockholm och startade första juli 2010 med rättigheter från Glenn Millers Productions New York. 

Bandet består av sjutton musiker plus orkesterledaren Jan Slottenäs och tre vokalister varav två var med i Vara, Samuéla Burenstam och Jens Berggren.

Vi fick bland annat höra bandet spela Moonlight Serenade som är lite av en signaturmelodi för Glenn Miller.  It Happened in Sun Valley bjöd på jultema med bjällerklang. Bandet bjöd också på musik arrangerad av Jan Slottenäs.

Efter ett par timmars skön jazzmusik var det dags för hemfärd.

Text: Inger Kindberg

Foto: Bosse Andersson