VINPROVNING NUMMER 8, 2024-10-29
Succé även denna gång, är väl ingen överdrift. De chilenska tonerna satte smaklökarna på prov, som gillande eller mindre uppskattade. Märkligt nog landade boxvinet på första plats i det allmänna omdömet.
Kanske inte lika märkligt, men ändå, vann inte namnet "Darling" bästa gehör, trots sin synbarligen inställsamma attityd.
Det är ju bara så, att hur lockande det än ser ut, när viner ska bekänna färg sker det inte via ögonen utan genom doft och smak. Och naturligtvis tillsammans med det som serveras till. Denna gång testade vi med Salami, fågel, hårdost och potatischips.
Nästa gång - den 26 november - provar vi glögg.
/Anette, Ing-Britt och Anders
Fem chilenska viner således och visst var det skillnad på dessa fem. Anette och Ing-Britt har gjort det ”tunga” jobbet med val av viner (ingen lätt uppgift då de flesta inte fanns att tillgå förrän senare, vilket kunde riskera provningsinnehållet), hämtning och allt det organisatoriska.
Anders tog upp lite om Chile, detta på höjden placerade långsmala land, deras fem odlingsregioner varav det sydligaste mestadels hyser produktion för det inhemska behovet – vilket förhoppningsvis inte är synonymt med att vinerna är hemska. Druvan país är den vanligaste och odlas mest för den chilenseka konsumtionen.
De mellersta distrikten Acongacura och Valle Central är mer exportinriktade och har mer europeiskt namnkunniga vinsorter.
Lite om odlingsteknik, som uppbindning i enkel gouyot, vilket innebär att rankorna styrs åt ett och samma håll från stockarna och dubbel gouyot där rankorna binds upp åt båda hållen. Vidare om den alluviala lerjorden som innebär att den har inslag av mer grovkornig natur. Även granit och kvarts är väsentliga inslag i jordarna. Ju längre söderut, desto mer nyttjar man sydsluttningarna. Chile har en cirka 400 år gammal vintradition, till stor del beroende på odlingsproblem i Europa, som till exempel vinlus. Man tog med de bästa stockarna, drog till sjöss och planterade det som klarade resan.
Under de senaste 50 åren har kvalitén förbättrats avsevärt, då man insett exportmöjligheterna och på den vägen är det.
Och så var det det där med vad som doftar och det som luktar - ja, av resonemanget runt bordet att döma framkom att viner kan både dofta och lukta, som tex vanilj i ena fallet eller häst i ett annat. Ska kanske konsultera en hästtjej för avgörande i just den frågan.
Provade viner:
Rústico Cinsault, Viña Bouchon, 2023, varunummer 94587 och 139 kronor. Trots att det var det dyraste vinet ansågs det av de flesta som det minst prisvärda – kanske lite för ungt för att ha angenäm fyllighet;
Darling, Carignan Red Blend, 2021, varunummer 2071 och 109 kronor. Vann församlingen gillande;
Adobe, Reserva Malbec 2021, varunummer 2223 och 69 kronor;
Expedition Carmenère, 2022, varunummer 2543 och 79 kronor;
Tarapacá Biodiversity Cabernet Sauvignon Syrah, 2021 och 139 kronor/1,5 liter (box). Även detta vin var, så väl som det andra vi provade, av den församlade skaran mest omtyckt.
Gutår!
Anders