21 januari 2026
Årets första månadsträff för våra medlemmar gick av stapeln den 21 januari 2026.
I vanlig ordning hälsade vår ordförande Maj-Britt Blom alla hjärtligt välkomna och denna gång kunde vi hälsa nio (9!) nya medlemmar välkomna till vår förening SPF Club 73 Svedala. Glädjande att så många nya medlemmar hittar till oss.
Utrymningsvägar presenterades, likaså närvarande styrelsemedlemmar. Vår hemsida visades på en helvägg och vi guidades runt lite på den.
Vidare informerades vikten om att medföra aktuellt EU-kort (via Försäkringskassan) på våra resor om man behöver uppsöka sjukvård. Bra att veta är att vår mötesförsäkring gäller även utomlands i händelse av olycka.
Dagens föreläsning presenterades av vår vice ordförande Hans Järvestam, och handlade om ”Våld i nära relation” och framfördes av vår lokalområdespolis Paul Nilsson, Stina Berning och Johanna Waldemarsson socialrådgivare i Förebyggande Teamet Svedala Kommun samt Frida Jensen från Kvinnojouren.
Det var ett intressant om än tungt ämne men väldigt bra information och med möjlighet att ställa frågor under tiden och efteråt.
Efter allt detta smakade det bra att intaga dagens meny som bestod av grekisk pannbiff med tzatziki och klyftpotatis och vi lät oss väl smaka. Gott och rikligt som vanligt från Romele Catering. Kaffe på maten och uppskattat lotteri fanns också med på programmet.
Nästa träff blir vårt årsmöte den 18 februari kl 13.00 på Naverlönnskolan.
Vår ordförande Maj-Britt Blom tackade våra medlemmar som kommit till dagens månadsträff och hälsade alla hjärtligt välkomna till årsmötet.