Portugalresan 2025, reseskildring
En härlig vecka i Portugal. JOSCO TRAVEL & TOURS och SPF i Markaryd hade satt ihop ett fullspäckat program.
PORTUGAL med SPF Markaryd!
I solen på min veranda sitter jag och tänker tillbaka på en härlig vecka i Portugal. JOSCO TRAVEL & TOURS och SPF i Markaryd hade satt ihop ett fullspäckat program. Vår guide, Suzane, höll i alla trådar. Otroligt ibland hur hon lyckades i ett land där tid inte tycks spela så stor roll! För att inte tala om ett fyrtiotal härliga pensionärer som hon hade koll på!
Vi landade i Porto, där vi började med en mycket god lunch i det gamla börshuset. Bästa maten på hela resan - enligt min smak. Porto är en gammal stad med vackra byggnader, gator och gränder att hitta i eller att gå fel i. Det går upp och det går ner. Då vi hade några timmar till fritt förfogande, så kändes det bra med en första promenad efter resan och lunchen. Jag hittade det gamla fina Café Majestic från 1921 och njöt av gott kaffe med en pastel de nata. Den stora saluhallen, Mercado do Bolhau, lockade mig - hittade den. Förutom allt som fanns att köpa från frukt till fisk fanns det en liten överraskning på övre plan: en ung man satt och spelade på ett piano. Detta piano var till för den som ville spela. Fin underhållning och underbar atmosfär. Det fanns gatumusikanter lite här och där. Det var liv i stan!!
Sight-seeing nästa dag - med buss och till fots. Vi fick en fin överblick över olika delar av stan från bussen, som körde ut mot Atlanten. Floden Douro flyter ut där. Sen dags för den gamla stadsdelen. Uppe från katedralen hade vi en fantastisk utsikt, ner över gränderna med gamla mysiga hus och ut i fjärran. Den fina järnvägsstationen med sina azulejos, kakelplattor i vitt och blått, sammansatta till stora bilder. I Porto var det även ett inplanerat besök i en vinkällare. Efter ett utförligt föredrag fick vi naturligtvis även prova portvin. Vilka smaker!
En dag på floden Douro. Det vackra landskapet "gled förbi" medan vi åt frukost, och senare även lunch, på båten. På de gröna sluttningarna växte både vinstockar och oliver och naturligtvis mycket mer. Vi hade två slussar på färden till Peso da Régua. Där väntade en buss på oss. Vägen gick högre upp på sluttningarna och så fick vi en annan utsikt över floden. Tyvärr såg vi även var bränderna hade härjat i somras. En dyster bild. Hellre kommer jag ihåg allt det vackra förstås.
Efter Porto var det dags för den gamla universitetsstaden Coimbra. En fin liten stad med mycket atmosfär! Små smala gränder, upp och ner … studenter i sina eleganta svarta kläder … mysigt att strosa runt. Ett gäng studenter sjöng och spelade på en öppen plats inne i stan. Vi besökte universitetet med sina fina rum och salar.
På kvällen fick vi uppleva Fado i en liten trevlig lokal, full med foton på väggarna. Duktiga studenter som spelade och sjöng. Ett glas portvin som avslutning på deras innergård. Det blev en kvällspromenad genom de vackert upplysta gränderna.
Nästa dag iväg till den fina fiskebyn Nazaré. Fin strand. Där torkade man fisk och t.o.m. bläckfisk. Torkad saltad fisk intar en betydande del av deras matkultur. Lite smak av lutfisk! Lunch på en fiskrestaurang med en härlig gryta på fisk och skaldjur. Tur med vädret ända fram till just denna lunch! Efter lunch in i bussen och iväg mot Lissabon. Då var det OK med regn!
Nästa dag var det utflyktsdag, som började med Sintra. Här hittar man spår efter morerna. Lite speciell är Sintras kuliss med de höga skorstenarna från köken på de olika palatsen / husen. Vidare från Sintra ner till Cascais vid kusten. Det hade varit lite busväder på natten och det var fortfarande en frisk vind från havet. Det piggade upp efter en fantastisk lunch. Härligt att bara strosa runt lite. Vi fick se mycket från bussen längs med kusten. Ibland är det ju skönt att bara luta sig tillbaka och lyssna på vad guiden hade att berätta!
Sista dagen i Lissabon. Ledig förmiddag. Jag hade fått ett tips om en fin utsikt i närheten av vårt hotell. Jag vandrade uppåt och uppåt - och uppåt … men det lönade sig. En lätt lunch med en fantastisk utsikt, innan det var dags att träffa gruppen igen nere i stan. Bussen tog oss bl.a. till en annan fin utsiktsplats med en fontän inkl. en påminnelse om nejlikerevolutionen 1974. Vidare till Belém nere vid floden Tejo. Monument över sjöfararna, kopia på första flygplanet som flög över Atlanten 1922, Torre d. Belém och den fina bron. Härligt med varmt och soligt väder!
Veckan gick alldeles för fort! Jag har fått många nya intryck av det lilla landet Portugal. Portugiserna är väldigt vänliga, trevliga, skojiga att prata med - numera talar de flesta engelska.
Framför allt ett stort TACK till Suzane som fick ihop en så bra resa med fint innehåll och bra stämning! Lärt känna nya människor och upptäckte bl.a. en gammal klasskamrat i gänget! Ja, allt kan hända på en resa, inte sant?
/ Noomi

