25-05-15

 

Sammanfattning från styrelsemötet 15 maj 2025

En vacker försommardag, solen skiner och det är ganska varmt men lite blåsigt. Det är dags för sista styrelsemötet före sommaren.

Laila började mötet med att dela ut den preliminära resultaträkningen som visade ett fortsatt gott resultat. Hon har fortfarande inte fått något svar från Folkhälsomyndigheten på den bidragsansökan som lämnats in dit. Laila fortsatte med att informera om att hon deltagit i en reseledarträff. Det kommer att finnas ett antal resor som erbjuds oss från andra föreningar. Enda resan för vår förening efter sommaren är en hemlig resa som kommer att ske 11 augusti. Anmälan öppnas 7 juli och de som inte kom med förra hemliga resan kommer att ha förtur.

Lennart och Gunnar berättade lite från de måndagsvandringar som genomförts. Deltagarantalet har varit mellan 15-25 personer.

Den nationella folkhälsoveckan pågår den här veckan. De aktiviteter vi erbjudit medlemmarna är vandring i Skönviksområdet, digital tipspromenad i Säter och en digital föreläsning om sarkopeni i vuxenskolans lokaler i Säter. Alla kan också delta i veckans rörelseutmaning.

Höstens program är på gång. Det som fattas är uppgift om vandringar, studiecirklar, annonser och vad som hänt under våren. Under hösten kommer vi att kunna erbjuda två dagar för styrketräningen. Vi beslutade att höja priset till 200 kr/termin. Man kan välja tisdag eller onsdag. Vill man träna båda dagarna betalar man dubbel avgift.

Även i år kommer vi att ha en planeringsdag inför nästa års aktiviteter. Den här gången kommer vi att ha en heldagskonferens på Haganäs. Vi bestämde också att bjuda in alla funktionärer till en lunchträff den 22 oktober i Strandbro bygdegård.

Den 21 maj står vi värd för en samverkansområdesträff. Då kommer vi tillsammans med representanter från SPF Borlänge, Svärdsjö-Enviken och Falun att träffas i vår lokal för att diskutera olika gemensamma frågor.

De aktiviteter vi har framför oss är en veteranresa där ett 30-tal medlemmar som fyllt 85 år åker till Kulinariet i Stora Skedvi för att äta lunch. Sista lunchträffen före sommaren träffas vi i Haganäs 30 maj. Bilrallyt startar från SPF-lokalen 3 juni. Två seniordagar ordnas i SPF-lokalen 10 och 12 juni och i juli finns det möjlighet att prova på minigolf och boule.

Vi önskar er alla en fin sommar!

Styrelsen/Birgitta