Boule med Ardala GolF
En Minnesvärd Dag med Ardala GoIF’s Ungdomsledare
Den 12 oktober 2024 samlades ungdomsledarna från Ardala GoIF och boulespelarna i SPF Ardala för en förtrollande dag på boulebanan. Daniel Andersson tog initiativ till att arrangera en bouletävling mot SPF Ardala och kontaktade Per Samuelsson för att planera evenemanget.

Stilstudie av Daniel Andersson
Dagen började med att ungdomsledarna från Goif-stugan anlände i sina vackra dräkter och överraskade alla med att servera Irish Coffee – en härlig och oväntad överraskning!

Totalt deltog 8 medlemmar från Ardala GoIF och 11 från SPF Ardala. Vi inledde med en blandad match för att bekanta oss med reglerna och skapa en god atmosfär, vilket ledde till en riktigt rolig och engagerande stämning. När det sedan blev dags för den officiella tävlingen var stämningen på topp!

Efter matcherna samlades vi för att fika i stugan där vi delade våra intryck av dagen. Det var en fantastisk avslutning på en dag fylld av glädje och gemenskap. Ardala GoIF uttryckte intresse för att spela en returmatch till våren, något vi alla ser fram emot med stor entusiasm.

Ett stort tack till alla som bidrog till att göra denna dag så minnesvärd och njutbar. Vi ser verkligen fram emot vårt nästa möte!
Med vänlig hälsning
SPF Ardala
Text och Bild: Liv och AI