Gevalias kaffeexpert kåserar om kaffe, kaffets historia och tiden på Gevalia 4 juni
I Hedvigslundkyrkan kl 1400 den 4 juni
Hej
Gävle är sedan mitten av 1800- talet en kaffestad med ett flertal importörer och sedermera ett flertal rosterier.
Sedan ca 50 år återstår endast ett rosteri Gävle, Gevaliarosteriet som egentligen heter Vict. Th. Engvall & Co KB men ägs till 100% av Jacobs Douwe Egberts, Holland.
En av legenderna som varit med att bygga Gevalias kvalitet och ryckte under dess storhetstid och kan berätta allt om Gevalia, kaffets historia och hur man tillagar det bästa kaffet heter Willy Pettersson och var kaffeexpert under denna tid.
Han började sin bana på Premiärrosteriet i Stockholm på 60- talet, följde med till Gevalia 1971 och blev Gevalia trogen till pensionen.
Willy kommer nu till oss SPF Seniorerna Gavle, för att kåsera och berättar sin, kaffets och Gevalias spännande historia.
Obligatorisk anmälan på mail till:
gavle@spfseniorerna.se
Välkomna den 4 juni kl. 1400 i Hedvigslundskyrkans aula för att lyssna och fråga. 4:ans buss stannar precis utanför och går var 20:e minut.
Programkommittén