Höstens program 2026
Nu är hösten här.
Vi kommer att vandra en sträcka på 5 km runt sjön Strålen nära Gullvagnen den 3/11 2026.
Vi går på vackra småvägar förbi några torp och sedan blir det smalare skogsstigar med risk för rötter. Temat för vandringer blir lättare styrkeövningar med eller utan stavar.
Fika tar vi med som vanligt.
Vi samlas kl 10.00 på Frejavägen 2 hemma hos Inger och Bosse. Där finns parkeringsplatser.
Vi kommer att åka förbi Böksjön och på bron över motorvägen. Där parkerar vi vid Böksjö 1. Sedan promenerar vi runt sjön Strålen på små stigar och förbi vackra gamla torp. Fikat intar vi vid Gullvagnen. Sträckan är 5 km.
Vi samarbetar med Svenska Vuxenskolan
Hälsningar från
Inger Heinemark och Britt Birgersdotter
Månadsmöte den 16 november 2026 kl. 15:00 i Orrekullagården.
Aktuell information från vår ordförande Per Adler.
Henrik Johnsson funderar över ” Vad man gjorde av det man fick”
Henrik Johnsson, reporter, TV- producent, TV-programledare.Henrik är känd för bland annat att han lett olika TV-program. Han har även varit och är programledare för P4 Extra i Sveriges Radio och producerat många ”Sommar i P1”
Kostnad 90:- + 20:- / lott.
Kaffe och lotteri.
Vinkunskap den 19 november i Valhalla kl 18:00.
Inbjudan skickas ut 14 dagar före den 19 november till de som anmält intresse för att vara med i vinkunskapsgruppen.
Anmälan kan inte göras förrän inbjudan har skickats ut.
Tema: Kommer att meddelas då det fastställs.
Julavslutning den 7 december 2026.
Aktuell information från vår ordförande Per Adler.
Haga musik klass kommer och lussar
för oss.
Under planering.
Kostnad 90:- + 20:- / lott.