Lokalschema

Lokaler för kurser och cirklar under hösten 2021

Medborgarhuset Kök
       
Veckodag Tid Datum (start- och slutdatum) Cirkelnamn och ledare
Måndag 12.15 -17.00 Varje vecka, 30/8-13/12  Tävlingsbridge, Jan Lindh
Tisdag 16.00 -20.30 7/9, 5/10, 2/11, 30/11 Vegetarisk matlagning, Margareta Edvik/ Elisabeth Sönnergren
Onsdag 12.30 -18.00 Jämna veckor, 8/9-1/12 Matlagning herrar, Hans Erik Malmström
  13.00 -17.00 Udda veckor, 15/9-8/12 Matlagning - gott och blandat, Kerstin Hansson/M-B Grönberg
Torsdag 12.15 -17.00 Varje vecka, 2/9-16/12 Tävlingsbridge, Jan Lindh 
  16.30 -21.00 Jämna veckor, 9/9-16/12 Matlagning, helt enkelt, Åke Lindberg
  17.30 -21.30  Udda veckor, 2/9-9/12 Matgubbarna, Kjell-Åke Persson
Fredag 12.00 -18.00 24/9, 29/10, 26/11 Matlagning på italienska, Andrea  Abramo
  16.00-22.00 3/9, 1/10, 5/11, 3/12 Matmakarna
       
Medborgarhuset sal 1 (SPF-lokalen)
       
Måndag 12.15 -17.00 Varje vecka, 30/8-13/12  Tävlingsbridge, Jan Lindh
  18.30 -21.30 Jämna veckor, 6/9 - 13/12   Lokalen disponeras av Munskänkarna i Bjärred
Tisdag 09.30 -12.00 Varje vecka, 14/9-14/12 Bridge övn.spel I, Hans Tambour
  13.30 -16.00 Varje vecka, 14/9-14/12 Bridge övn.spel II, Hans Tambour
  16.00 -20.30 7/9, 5/10, 2/11, 30/11 Vegetarisk matlagning, Margareta Edvik/ Elisabeth Sönnergren
  18.30 -21.30 Udda veckor, 31/8 -7/12 Lokalen disponeras av Munskänkarna i Bjärred
Onsdag 09.00 -12.00 Varje vecka, 1/9-1/12 Schack, Jan Lindh
  12.30 -18.00 Jämna veckor, 8/9-1/12 Matlagning herrar, Hans Erik Malmström
  13.00 -17.00 Udda veckor, 15/9-8/12 Matlagning - gott och blandat, Kerstin Hansson/M-B Grönberg
  18.30 -21.15 Varje vecka, 22/9-8/12 Canasta, Gun-Britt Ohlsson/Viola Ohlsson
Torsdag 12.15 -17.00 Varje vecka, 2/9-16/12 Tävlingsbridge, Jan Lindh 
  16.30 -21.00 Jämna veckor, 9/9-16/12 Matlagning, helt enkelt, Åke Lindberg
  17.30 -21.30  Udda veckor, 2/9-9/12 Matgubbarna, Kjell-Åke Persson
Fredag 09.30 -11.45 Varje vecka 10/9-26/11. Teckning och målning, Kerstin Jönsson
  12.00 -18.00 24/9, 29/10, 26/11 Matlagning på italienska, Andrea  Abramo
  16.00-22.00 3/9, 1/10, 5/11, 3/12 Matmakarna
  18.00 (16.00) 19/11 Vinprovning, Göran Melvanius
       
 Medborgarhuset Stora Salen
       
Tisdag 09.00 -09.45 Varje vecka 7/9-23/11 Zumba Gold 3, Julia Racz
  10.00 -10.45 Varje vecka 7/9-23/11 Zumba Gold 1, Julia Racz
  10.45 -11.30  Varje vecka 7/9-23/11 Zumba Gold 2, Julia Racz
  13.00 -15.00 31/8, 12/10, 9/11 Temadagar, Möteskommittén
Onsdag 13.00-14.30 15/9-1/12 Linedance, nybörjare
  15.00-16.30 15/9-1/12 Linedance, fortsättning
Torsdag 09.45 -11.15 Varje vecka 9/9-9/12 Körsång - Stämbandet, Göran Olofsson 
  09.00-16.00 16/12 Bridgeavslutning, Jan Lindh
Fredag 10.00 -11.00 Varje vecka 10/9-26/11 Qi-gong ”kamrat” Maj-Lise Björsne
  12.00 -15.00 Varje vecka 3/9-3/12,  ej 19/11 Tradjazzcirkel, Bengt Larsson
                                                  18.30-22.00 8/10 Jazzkväll
       
Medborgarhuset Sal 2 (Datasalen)
       
Tisdag 10.00 -11.45 Varje vecka, 21/9-23/11 Fotografering, Gert Lövgren/Marianne Jönsson
Onsdag 19.00 -21.00 Jämna veckor, 22/9-1/12 Jazzcirkel, Ragnar Jonson  
Torsdag 09.30 -12.00 16/9-2/12 Släktforskning med Arkiv Digital, P-O Fagerström  
                                                       
Medborgarhuset sal 3 (Röda Korset)
       
Tisdag 09.15 -11.30 Varje vecka, 7/9-23/11 Akvarellmålning, Inga-Maj Dagner/Tomas Rasmusson
Torsdag 13.00 -15.30 14/10, 21/10, 28/10 Antikt och kuriosa, Charlotte Strömstedt
       
Medborgarhuset sal 6 (Centerlokalen)
       
Tisdag 12.15 -13.45 Varje vecka 21/9-7/12 Spanska konversation , Gunvor Olson                                                  
Onsdag 09.30 -11.00  Jämna veckor, 8/9-15/12 Franska konversation, Anna-Lisa Ström
  13.30-15.45 29/9, 27/10, 24/11 Bokcirkel 3, Eva Bergstrand
Fredag 14.00-16.00 10/9, 8/10, 12/11, 10/12 Bokcirkel 5, Anne-Marie Rahm Rosling
       
Medborgarhuset sal 7 (Vuxenskolan rum 1)
       
Onsdag 09.30 -11.00  Jämna veckor, 8/9-15/12 Franska konversation, Anna-Lisa Ström
  13.00-15.00 Udda veckor,  15/9-8/12 Stickcafé, Karin Sassler                                        
       
Träffpunkt Bjärred, mötesrum/konf.rum
       
Onsdag 13.30 -15.45 8/9, 6/10, 3/11, 1/12 Bokcirkel 4, Margareta Edvik                                       
       
Bollhuset, Lund
       
Tisdag 9.30 -11.00 Varje vecka, start 3/8 Bowling, Kaj Evertsson                                                                             
       
Cirklar som träffas antingen utomhus eller hemma hos deltagarna.
       
Måndag 13.30  30/8, 27/9, 25/10, 22/11 Bokcirkel 2, Elisabeth Lord
Tisdag 09.30 Varje vecka under sommaren Cykling, Barbro och Hans Åkesson
  09.30 Varje vecka start 7/9 Stavgång, Barbro Åkesson/Marianne Persson
Onsdag 09.30 8/9, 6/10, 3/11, 1/12 Naturpromenader/korta
  09.30 25/8, 22/9, 20/10, 17/11 Naturpromenader/långa
Torsdag 9.30 -11.30 Varje vecka tom 16/9 Boule, Kerstin Liedman
    4-5 ggr/år Golf, Göran Melvanius