Värmland 1-3 september
Ack Värmeland ……..
Förväntansfulla samlades vi på Centralen för att fara till Värmland, när vi packat in oss i bussen kom vi snabbt iväg. Första stoppet blev lunchen i Karlskoga, där Alfred Nobel stod staty och välkomnade oss till sitt hem - Björkborn. Guiden som tog emot oss var enormt kunnig och trollband oss alla med sin berättelse om Alfred Nobel och hans liv.
Då Kung Oscar II besökte Alfred på Björkborn, åts det rejält, 11 rätter stod på menyn. Vi besökte också den byggnad som visade Alfreds olika experiment, tänk att han hann med så många idéer. Efter hans död var det flera som stred om hans testamente, men som tur var kom man fram till att det skulle tillfalla ”Sverige”. Detta beroende på att Alfreds hästar stod hemma i stallet på Björkborn. Sådan var lagen på den tiden.
Picasso statyn i Kristinehamn var vårt nästa stopp. Tyvärr var den inpackad av byggnadsställningar då den skulle renoveras. Som tur var fanns informationstavlor att läsa på för oss. Statyn restes den 25 juni 1965 men Picasso såg den aldrig själv på platsen.
Därefter ställde vi kosan mot vårt boende Ulvsby Herrgård, som låg vacker vid en av Fryken sjöarna. Här möttes vi med välkomsttal och en efterlängtad middag.
Ny dag - nya besök. Gräsmarks kyrka stod först på tur. Kyrkan låg mycket vackert vid sjön Rottnen. I kyrkan fick vi höra en inspelning som berättade om de vackra målningarna på väggarna. Vilken vinst kyrkan fått då man tagit fram dessa vackra övermålade bilder. Vid orgelläktaren kunde vi se en målning av domedagen.
Strax därefter var vi på väg med bussen till Rottneros skulpturpark. Även här togs vi emot av en kunnig guide som berättade och visade oss många skulpturer i parken.
Carl Eldhs skulptur ”Efter dagsverket” visade verkligen uttrycksfullt hur trött man kan vara efter ett dagsverk. Här hade vi möjlighet att strosa runt lite på egen hand för att njuta av de många skulpturerna.
Lunchen i Sunne behövdes för att orka med fler museibesök.
Selma Lagerlöfs Mårbacka stod nu på tur. Vi fick en liten stund bland äppelträd och blomsterrabatter innan det var dags att se Mårbackas fina rum. Selma hade varit en hårt skrivande dam som samtidigt ömmade om sina anställda. Till jul fick alla anställda julklappar som Selma själv ordnade. Selma skrev flitigt hem till familjen på sina resor ute i världen. I lilla shoppen på Mårbacka kunde vi köpa hennes böcker och ”Skrädmjöl” ett mjöl som Selma ordnat med att det gick på export till USA.
Selma ligger begravd vid sin familj inte långt från Mårbacka.
På Sundsbergs gård hade vi sedan möjlighet att se textilier, en äldre tandläkarmottagning m.m.
Till kvällens middag serverades röding. Vår pigga och antuastiska guide Eva sjöng sitt tack till oss alla på resan. Så häftigt!
Sista dagen i Värmland började så klart med att vi gav oss av från Ulvsby till ett nytt museum vilket var Alma Lövs samtidskonstmuseum. En stor lada med allt möjligt och sånt vi inte hade tänkt oss. Det gick att strosa runt både ute och inne tills det var dags för vårt efterlängtade förmiddagskaffe.
Vårt sista museibesök blev Lars Lerins - Sandgrund i Karlstad. Vilka underbara tavlor han målar. Härliga vyer, starka färger med ett enormt djup i dem. Lars hade även samlat på tavlor med guldram där motivet var hundar. I ett av rummen fanns dessa lyckliga jyckar. Vi njöt för fullt av Lars tavlor. Så bra som han är!
Tack vår guide Eva och vår busschaufför för trevliga, upplevelserika och fina dagar i soliga Värmland
……….…….. du Sköna.
Ann-Marie Bergman