Våffeldagen den 25 mars 2026

Våffeldagen den 25 mars firades med nygräddade våfflor i Skidstadion.

  • Våffelservering i Skidstugan/ Skidstadion
  • Här gräddas det för fullt.
  • Våffla med hallon eller hjortronsylt och grädde.
  • Inga-Britt, Monika och Kerstin gräddade de goda våfflorna.
  • Våffelservering i Skidstugan/ Skidstadion
  • Här gräddas det för fullt.
  • Våffla med hallon eller hjortronsylt och grädde.
  • Inga-Britt, Monika och Kerstin gräddade de goda våfflorna.

Den 25 mars firas varje år Våffeldagen. Namnet tros ha sitt ursprung i den kyrkliga högtiden Vårfrudagen, även kallad Marie bebådelsedag.
Enligt evangelierna var det denna dag som Jungfru Maria fick veta av ärkeängeln Gabriel att hon väntade Jesusbarnet. Därför infaller dagen också exakt nio månader före jul.
Att Vårfrudagen med tiden blev Våffeldagen sägs bero på hur ord förändras i folkmun , ungefär som i viskleken. Från Vårfrudag till vafferdag och vidare till vaffeldag, som är en äldre form av ordet våffla.

Mellan klockan 12.00 och 14.00 höll föreningen drop-in i Skidstadion, där besökarna kunde köpa sig en nygräddad våffla med sylt och grädde. Även kaffe serverades.
 Inga-Britt, Monika och Kerstin, medlemmar i föreningen,  stod vid järnen och gräddade våfflorna. Med sitt eget beprövade recept såg de till att våfflorna blev riktigt frasiga,  precis som de ska vara på Våffeldagen.

Mariann Isaksson