Studiebesök i Hagastaden
Vi var 12 medlemmar och 1 vänmedlem som bänkat oss i Hagastadens utställningslokals ljusgård för att först få en timmes presentation av Hagastaden av vår besökskommunikatör Camilla Edvinsson. Hon gav oss all basinformation om Hagastaden och vi fick även se en modell av Stockholms nyaste stadsdel. Alla bostäder i södra delen ligger i Stockholm som fick köpa till mark av Solna bland annat för att de boende skulle få samma kommunalskatt (f.n. 30:55 för Stockholm och 29:70 för Solna). Den norra delen, som ligger i Solna domineras för närvarande av akademiska lokaler. Stadsdelen beräknas vara färdigbyggd 2030.
Camilla tog oss sedan på en timmes rundvandring. Vi besökte först det runda huset Forskaren som med sin hängande spiraltrappa utsågs till Årets Stockholmsbyggnad 2025. Stenläggningen framför är ett stort tumavtryck. Vi gick sedan vidare till Norra Stationsparken som kopplar ihop Stockholm och Solna. Genom att överdäcka E4/E20 och Värtabanan har man skapat byggbar mark för den norra delen. Bostadshusen här har inga balkonger och är byggda i metall eller trä (Cederhusen) för att väga mindre. Husen på den södra delen ligger däremot på berg och är byggda i betong.
Statyn "Och eller inte" består av sex volymer av målad aluminiumplåt och mönstren anknyter till Rörstrands porslinsfabrik. Det nya konstverket "Imagine Us Together" invigdes på "Hagadagen" den 26 september.
Lite kuriosa från parken är de kisstenar som är märkta med en hund för att hundar ska kissa på dem i stället för på parkens gräs och växter. De fungerar dock bäst för hanhundar.
Vi tackade Camilla för den mycket intressanta visningen som gav oss en uttömmande bild av ett av Stockholmsområdets största stadsutvecklingsprojekt.