Studiebesök på Minivärlden den 16 april
Minivärlden – en intressant resa i tid och rum
Det var 27 förväntansfulla medlemmar som hälsades välkomna av Anders Billow, ordförande i föreningen Tågcentralen. Tillsammans med fika och hembakat bröd berättade Anders att upprinnelsen till Tågcentralen är doktor Bent Schultzes modelljärnväg. Han donerade sitt livsverk ”Landet Somewhere” – till Ljungby kommun. Det var oklart hur den ovanliga gåvan skulle förvaltas. Bygget i gips och pappmaterial sågades helt sonika upp i mindre delar och placerades under godsmagasinet, utsatt för väder och vind. År 2012 efter 10 års tid och 15 000 arbetstimmar av frivilliga entusiaster kunde tågen rulla igen i plastfabrikens gamla lokaler.
Verksamheten har utvecklats och erbjuder nu bland annat Jonas Richtoffs tennsoldater uppställda för fältslag, Legoutställning, hundratals leksaksbilar, Millans Kafé och många prova-på aktiviteter för barnen. Verksamheten bytte namn till Minivärlden 2017 och har utvecklats till en av Ljungby kommuns mest besökta attraktioner med 9 200 besökare förra året. Föreningen Tågcentralen har totalt 170 medlemmar varav 66 är aktiva i byggnation, underhåll och besöksverksamheten.
Projektet Lilla Småland som pågår har som målsättning att bygga upp järnvägen mellan Ljungby och Halmstad med bland annat samhällena Bolmen, Piksborg, Byholma och Åsen. En modelljärnväg visar mest räls och tåg. Lilla Småland är så mycket mer, med stora landskapsytor, byggnader, vägar, hus, djur och natur. Allt detta byggs för hand av metall, trä, plast, lera, tyg och vissa specialmaterial.
Nils-Inge Gustavsson med passion för bilar och byggnadshistoria har under några år ”halkat in” på att återskapa gamla bensinmackar i modell – skala 1:24. Det blev en intressant visning av Ljungbymackarna längs Riksettan och deltagarna bidrog med egna historier. På mackarna fanns kändisar som Ingemar Johansson, Lill-Babs, Agneta Fältskog och även vår kung Carl XVI Gustaf.
/ Stefan Rydergren