Ramsunds äpplen och bin
gav Frilufsarna toppendag

Promenadgänget rundade Konstnärsstugan. Då 22 Frilufsare och två hundar. Senare tillkom några Frilufsare. Foto: Leif Korsman
Frilufasrnas promenad blev lite kortare än normalt, men informationen vid Ramsundsäppelodling blev mycket uppskattad. Det blev till och med svårt att slita sig för den, trots allt, helt nödvändiga fikastunden. På promenaden deltog 22 tvåbent medlemmar och två godissugna hundar. Direkt till äppelodlingen tillkom ytterligare några Frilufsare som för dagen fått dispens från att vandra. Äppelodlingens Patrik Andersson berättade kärnfullt om fruktverksamheten och Inger Kullberg satte oss in i en del av livet i en bikupa.

Om du kan skymta någon med röd keps i mitten så ser du Patrik när han berättar om äppelodlingen.
Inte bara på stiga, stockar och stenar, utan även över bron nära Sigurdsristningen.
Promenaden gick från Sigurdsristningen fram till Konstnärsstugan. Stugan rundades innan vi via den branta backen tog oss upp på åsen vilken vi följde tills vi kom till äppelodlingen. Just då började det duggregna, men senare regnade det inte ett dugg.
Patrik berättade om odlingens tillfälliga motgång då ett antal träd dukat under på grund av ”granbarkborrens kusin”, lövträdsbarkborren. Den betydligt ljusare sidan är att odlingen varje vecka levererar 600 kilo äpplen till Eskilstuna kommun, samt att Elit hotell och Sundbyholms hotell står på Ramsunds leverantörslista. Mängden äpplen fortsätter att öka de närmaste åren och antalet kunder kan då också öka.

Katjaäpplen direkt från träden. De som glatt tar för sig är Sirkka, Karl-Axel, Bert och Maj-Britt.
Härliga berättelser fick Frilufsarna av Patrik om äpplen och av Inger om bisamhällen.
Att sköta om sina bin är också en uppgift som kräver både kunskap och uthållighet. Inger är ordförande i Eskilstuna biodlarförening. Hon kan inte bara sköta de små flitiga insekterna utan hon kan också livfullt sätta ord på vad som sker med drottningar, drönare och andra invånare. Några av hennes kupor finns bland Ramsunds äppelträd.
På våren finns, berättade hon, cirka 15 000 bin i kupan, men samhället utvecklas till 200 000 bin i varje kupa och då vill bina ha mycket blommor att hämta nektar ifrån. Inte bara äppelodlingen utan även bina råkade ut för ett bakslag i år. När den vanligtvis livgivande linden blommade var det kallt och regnigt. Därför stannade bina inne i sina kupora och kalasade på det de tidigare samlat in. Därför blir det ett sämre honungsår i Mellansverige i år.

Så härligt med den helt nödvändiga fikastunden efter motion och lärorika berättelser. Frilufsarna slog sig ner strax nedanför Sigursristningen. Foto: Roger Stark
Frilufsarna fick provsmaka både äpplen och honung. Ägg, äpplen, äppelmust och honung handlades av glada Frilufsare innan det avslutningsvis blev tid för fika vid näraliggande Sigurdsristningen. Det blev en toppendag!
Text: Roger Stark