251010 Vandring Fjällmossen

Den 10 oktober samlades 27 pigga medlemmar från SPF Seniorerna Kiladalen vid Lilla Göljens parkering i Fjällmosssens naturreservat för dagens vandring.

Temat för dagen var ”Brandområde för bevaring av fauna”. Vi startade med att gå på vägen mot Stora Göljen och efter ett tag vek vi in på fina skogsstigar.

Vi gick igenom områden där Länsstyrelsen genomfört naturvårdsbränningar. Bränningarna är planerade och kontrollerade skogsbränder, som syftar till att gynna och bevara höga naturvärden genom att efterlikna de vildbränder som många arter är beroende av.

Vi såg även tallar som var formade som Bonzaiträd. På hemvägen blev det fika vid Lilla Göljens vindskyddsläger. Rundturen blev ca 3,5 km lång och vi hade strålande solsken.

Bildgalleri

Text Kjell Christofferson Dagens vandringsledare
Bild Elisabeth Lindqvist