Goda råd för att kunna bo kvar hemma

Hur kan vi bo kvar hemma så länge som möjligt med bibehållen livskvalitet?

Av dagens föreläsare Linda Svensk, kvalitetsutvecklare på äldreomsorgen fick vi god vägledning i denna fråga. Fokus just idag låg på frågor gällande rörelse, socialt umgänge och teknik.

Fallprevention är ett viktigt tema. Detta kan göras genom förebyggande träning, gps-klockor, trygghetslarm, appen Säkra steg som finns att ladda ner kostnadsfritt, bland mycket annat. Nyköping har även ett fallpreventionsteam som följer upp fallolyckor i hemmet.

Ensamhet som är besvärande upplevs enligt statistiken av minst 11% av dom seniorer som har hemtjänst. Socialt umgänge kan befrämjas bland annat genom den volontärförening som finns i Nyköping. Den består för närvarande av 29 personer, och medelåldern ligger på 40-50 år.

Bland annat fick vi höra om hur hundar som kommer och hälsar på i ett äldreboende sprider en stor glädje. Vår egen lokala förening SPF Nyköping gjorde även intryck på dagens talare med vårt digra program med aktiviteter.

           Låna teknisk hjälp på biblioteket

Teknik var det tredje området som vi fick information kring idag,och här fanns det mycket nytt att inhämta. Kommunen i Nyköping öppnade den 5:e september ett välfärdsbibliotek! Syftet med detta är just att vi ska kunna klara oss själva hemma längre. På välfärdsbiblioteket kan vi låna surfplattor, robotdammsugare, blodtrycksmätare, aktivitetsklockor och mycket annat. Smarta hemmet är en annan utställning från kommunen med rådgivning och ett sortiment av hjälpmedel till hemmet som vi kan bekosta själva.

Det finns många olika sätt att höja livskvaliteten för oss seniorer,och det känns väldigt viktigt att denna information når ut till så många som möjligt.

https://www.nykoping.se/arkiv/nyheter/valfardsbibliotek-pa-culturum/

https://www.socialstyrelsen.se/balanseramera

Text och bild: Ami Stylander