Genomförda aktiviteter 2025
Här finner du referaten från årets genomförda aktiviteter.
Novemberträff
Årets sista månadsträff hade vi den 27 november på Tofta Strandpensionat. Träffen var välbesökt, 35 medlemmar och två nya hälsades välkomna av ordförande Sören Thomson.
Pensionatets värdinna Lena Pålsson bjöd till bords och dagens lunch bestod av porterstek med tillbehör. Dagens underhållare var gruppen Astu Gubbar, som bjöd på uppskattad dragspelsmusik och sång. Och så var det dags för kaffet och dragningen på det obligatoriska lotteriet som fick avsluta eftermiddagen.
Sören påminde om och välkomnade till Jullunchen den 11 december kl.13 och att anmälan måste göras till honom. Sista anmälningsdag är den 8 december.
Tack till Astu Gubbar för musiken och kommittén för en trevlig eftermiddag.
Text: Barbro

Foto: Vivan
Stäure u Sma på Tofta Strandpensionat
SPF Seniorerna Eskelhem-Tofta träffades 30 oktober på trivsamma Tofta Strandpensionat.
Ordförande Sören Thomsson hälsade välkommen och inledde med att tända ett ljus för en gammal föreningsmedlem som nyligen avlidit. Vi höll en tyst minut till hennes minne.
Efter den goda lunchen, fritt val mellan kåldolmar och stekta strömmingsflundror, blev det musikalisk underhållning av durspelsgruppen Stäure u sma från Sudret. De sju spelmännen, Anders, Benny, Bettan, Gunnie, Kattis, Mats och Tommy spred glädje med sång, durspel och gitarr. Tommy Pettersson presenterade gemytligt låtarna som framfördes. Det var sång-, dans- och gånglåtar, de flesta gotländska. Emrikkos hambo, Vardasveisu av Allan Nilsson och Marias vals av Stickan Alstäde för att nämna några - en mycket uppskattad musikunderhållning!
Musikerna avtackades med varma applåder. Sedan var det dags för kaffe med Pangets smarriga tårtbitar samt dragning i lotteriet. Nästa föreningsträff äger rum 27 november kl.13 på Tofta Strandpensionat.
Text: A-C Jonasson

Durspelsgruppen - Stäure u sma - från Sudret
Foto: Vivan Olin
Höstbräus i Eskelhem
Vinnarna av årets Höstbräus: Gunvor Gahne, Yngve Jakobsson och Inger Lawergren
Foto: Vivan Olin
Trivselträff i Gnisvärd 14 augusti
Den årliga träffen vid fiskebodarna avnjöts den 14 augusti i varmt och soligt väder. Många seniorer, gamla och nya medlemmar, deltog denna sköna eftermiddag och de goda samtalen kom igång till medhavd fika. Vår vise ordförande Göran Karlsson önskade oss välkomna och programmet för dagen bestod av - Trivsel, Lotteri och en överraskning som senare visade sig vara ett Quiz. Den årliga tipsrundan hade utbytts mot ett uppskattat musik-Quiz som även omfattade allmänbildningsfrågor. Två av lagen med högst poäng delade på priset bestående av choklad. Innan vi skildes påmindes om att anmäla sig till Pensionärsorganisationerna på Gotland som ordnar möten med temat ”Främja god hälsa”, tel. 073-9302223 eller 070–2547562.
Vi träffas igen på korvgrillning i Övide Änge den 11 september, välkomna då!

En underbar eftermiddag i solen vid Kerstins fiskebod

Text & foto: Karsten
Den årliga sommarutflykten
En karavan med 8 bilar och 27 seniorer begav sig österut från Eskelhems kyrka på morgonen den 12 juni, en lite kall och blåsig dag men med en strålande sol över den underbara gotländska grönskan. Styrelsen svarade för upplägget och målen för vår utflykt var hemliga.
Första målet visade sig vara Norrlanda Fornstuga. På museiområdet har en äldre bebyggelse samlats och visar en bondgård från 1700-talet. Fornstugan skapades av familjen Larsson från Burs i Norrlanda med den kände skalden Gustav Larsson som i bild och skrift har skildrat sin landsbygd och dess människor. Ordförande för stiftelsen som driver museet är Bertil Larsson som berättade om fornstugan och historien om dess tillkomst.
Efter förmiddagsfikat vid fornstugan gick färden vidare till Hamnkrogen i Herrvik där det var bokat lunch, god mat och dryck med grekisk musik i bakgrunden. I hamnen finns Herrviks Motormuseum och det var ordnat med en rundvandring bland alla motor-rariteter där. Föreningen som driver museet bildades 2009 och syftet är att bevara gamla motorer såsom tändkulor, stationära och båtmotorer. Mest imponerade en 4-cylindrig Atlas Polar Diesel ”bamse-motor” som tillhört Visby Stads Elverk.
Rommunds Fårgård i Gammelgarn var nästa mål på vår utflykt. Unika och prisbelönta fårskinn från Gotland finns där och Monika Nilsson i gårdsbutiken gav oss bakgrund och fakta om verksamheten.
Färden gick sedan vidare mot Ljugarn, vad kunde väl passa bättre än fika på Espegards Konditori? Dagen avslutades med fri åkning hem. Ett stort tack till vår styrelse som har arrangerat den trevliga och lyckade utflykten.
Här är vi alla samlade vid Rommunds
Se bilder från utflykten
Text: Karsten
Foto: Vivan, Agneta och Karsten
Studiebesök på Tjuls Järnvägsmuseum 22 maj
Medlemmar från SPF Eskelhem-Tofta har besökt Tjuls Järnvägsmuseum och fått en grundlig och intressant genomgång av livet och verksamheten vid Tjuls Station. Duktiga guider med Ingvar Jacobsson i spetsen gav oss inblick i gotländsk järnvägshistoria och hur livet kunde arta sig för personalen vid järnvägen.
Förhistoria: ”Redan på 1860-talet fanns funderingar på att bygga järnväg på Gotland. Vid den tiden byggdes den första järnvägslinjen i Sverige mellan Örebro och Nora. På 1870-talet byggdes den första järnvägslinjen på Gotland mellan Visby och Hemse. Linjen invigdes av kung Oscar II år 1878. I slutet av 1890-talet, närmare bestämt åren 1897–1898 så planerades och anlades sträckan Romakloster till Klintehamn”.
Den förste stationsföreståndaren vid Tjuls, Karl Ljunggren (1898–1912) hade nio barn och man undrar vart gjorde man av alla när det var dags att gå till sängs. Föreståndaren disponerade ett litet rum och kök intill expedition och väntsal. Vid tillbyggnaden av stationshuset omkring 1915 fick man dock tillgång till större utrymme. Ett besök på Tjuls Järnvägsmuseum rekommenderas, gå gärna också in på hemsidan (tjuls.se).
Vid besöket på Tjuls passade vi på att fira vår äldste medlem Birgit Wickman som fyllde 100 år den 16 februari. Hon har varit en trogen medlem i vår förening ändå sedan starten 1973. Birgit bjöd på tårta i stationsföreståndarens lilla vardagsrum och det grattades och hurrades för henne.
Vise ordförande Göran Karlsson avslutade besöket med att sammanfatta anmälningslistan till vår utflykt den 12 juni, vi åker österut till än så länge hemliga orter på ”öjn”.

Vi firar Birgit Wickman som bjuder på tårta.
Se bilder från Tjuls
Text: Karsten
Foto: Vivan och Karsten
Referat från månadsträffen 24 april
SPF Seniorerna Eskelhem-Tofta hade månadsträff torsdagen den 24 april kl.13.00 på Tofta Strandpensionat, 32 medlemmar var samlade.
Ordförande Sören Thomsson hälsade alla välkomna och Lena Pålsson bjöd till bords. I strålande sol och härlig utsikt mot havet njöt vi av en god lunch och "Astu Gubbar", 6 spelglada dragspelare som fick oss att tralla med i välkända låtar.
Tid sedan för kaffepaus och ordförandes information från distriktets årsmöte och påminnelse om kommande träffar, dels den 22 maj vid Tjuls Station då vår 100-åring Birgit Wickman bjuder på tårta, och den 12 juni då den traditionella utflykten äger rum.
En trevlig eftermiddag avslutades med lotteridragning. Ordföranden tackade för idag och önskade alla en trevlig valborgsmässohelg.
Astu Gubbar: Rolf Hedman, Lars-Inge Andersson, Jens Ringqvist, Gerre Nyberg, Göran Olsson och Ove Hansson.
Se bilder från träffen
Text: Barbro Wickman
Foto: Vivan Olin
Referat från månadsträffen 27 mars
Vi träffades som vanligt på Tofta Strandpensionat där ordf. Sören Thomsson hälsade 31 medlemmar välkomna, och så bjöd Lena till bords att inta dagens lunch. Under tiden kom ett glatt gäng och gjorde sig klara för att underhålla oss, det var Gentlemannakören, 5 stiliga herrar och deras ledare Tinta Le´nberg som guidade oss genom Alice Tegners liv.
Hon föddes 1864, dog 1943 och växte upp i en familj där musik var uppskattat. Hon blev berömd för den långa serien av barnvisor hon komponerade från 1890 talet och flera decennier framåt. 1882 kom första häftet ”Sjung med oss mamma” ut, barnen Gösta och Torsten älskade när deras mamma sjöng och spelade för dem. Boken ”Nu skall vi sjunga” kände vi alla igen tror jag.
Många kända visor framfördes med ”tillbehör”, som ”Bä, bä vita lamm” där lammet yrde runt med säcken full med ull och strumpor till lillebror. ”Blåsippan ute i backarna stå” med mamma som manar på, att skor och strumpor ännu ska vara på. ”Mors lille Olle” gick ut i skogen och träffade björnen så klart och ”Ekorren som satt i granen” hoppade från gren till gren och mycket annat roligt. Det var ett jättefint komponerat program med välsjungande herrar och många välkända visor. Tack till Gentlemännen och tack Tinta för guidningen.
Eftermiddagskaffe och kaka smakade bra, sen den efterföljande lotteridragningen med många fina vinster, lite i påskens tecken. Ordf. ville gärna ha tipps om besöksmål till sommarens utflykt österut med egna bilar. Ordf. tackade kommittén för gemenskapen och påminde om nästa träff den 24 april, samma tid och plats.
Tinta Le´nberg, Roland Ingemarsson, Sven Ingemund Svantesson,
Torsten Grefberg, Martin Granström, Leif Pettersson
Se bilder från träffen
Text & foto: Vivan
Besök på Gotlands Whisky AB
Så var det dags för månadens träff, ett inplanerat besök på Gotlands Whisky AB och lunch på Romabrunnen.
Sockerbruket stängde men lever kvar ändå, Gotlands Whisky AB bildades där år 2004. Den första whiskyn blev en karakteristisk single malt döpt till Isle of Lime, och var färdig att dricka 2016.
I nära två timmar berättade Marek Jönsson, steg för steg hur det gick till från frö till flaska. Vi alla 31 medlemmar lyssnade andäktigt till allt som sas. Mareks erfarenhet, kunskap och berättarglädje var inte det lilla, först bet-inspektör och nu guide på Gotlands Whisky AB. ”Jag stannar så länge det går - di får bära ut mig” säger han.
Så till sist höjdpunkten vid besöket: avsmakning av flera sorter. Vi tackar sedan för oss och reser hemåt.
Text: Barbro Wickman

Se bilder från stuiebesöket
Foto: Vivan Olin
Hälsning från "Ur o Skur gänget"

Gun, Affe, Lena, Kjell-Åke, Göran och Gunilla. Foto: Vivan
Ett gäng friska, pigga och glada SPF-are vid stora stenen, målet för våra promenader på Tofta-stranden varje måndag. Vore kul om vi kunde bli flera som deltar.
Välkommen du också!
Referat från årsmöte 30 januari
SPF Eskelhem-Toftas årsmöte hölls den 30 januari kl. 13.00 på Tofta Strandpensionat. Som alltid startade dagen med en god lunch. Sedvanliga mötesförhandlingar vidtog och ett ljus tändes för våra fem medlemmar som avlidit under året. Till ordförande för mötet valdes Sören Thomsson och till sekreterare Barbro Wickman.
Under året som gått har det varit en hel del aktiviteter: Lunch vid Linds Blomsterhandel, en eftermiddag vid Tofta Hembygdsgård, bussutflykt i form av en endagsresa till Öland, utflykt till Gnisvärds fiskeläge, planerad korvgrillning i Unos änge blev istället i Eskelhems bygdegård p.g.a. regn. Övriga aktiviteter, återkommande varje höst och vår, har varit bowling, kortspel och promenader på Tofta-stranden.
Styrelse och funktionärer för 2025:
Styrelse: ordförande Sören Thomsson, vice ordförande Göran Karlsson, sekreterare Barbro Wickman, vice sekreterare Gullvi Norrby, kassör Nils Jakobsson nyvald ledamot, Siv Nyman och Dagny Larsson.
Revisorer: Arne Larsson och Asta Svensson, ersättare Elisabeth Lindros, Gunilla Renglin avgår.
Webbredaktör: Karsten Berg.
Valberedning: Alf Ahlström, nyval Vivan Olin och Agneta Lippman.
Vivan Olin avtackades för många år i föreningen som kassör med blommor och kram av ordförande Sören Thomsson.
Mötet avslutades med kaffe, kaka och lotteridragning. Vid nästa träff den 27 februari äter vi lunch på Romabrunnen och gör ett besök på Gotland Whisky. Innan dess uppvaktar vi vår 100-åring, Birgit Wickman den 16 februari.
Länk till dokument:
Protokoll Årsmöte 2025

Text & foto: Barbro Wickman

