Gårdsjö älgpark den 25 juni
SPF Aros resa till Gårdsjö älgpark och Måns Ols 25/6-26.
Vid niotiden möttes vi utanför Syrianska kyrkan av vår reseledare Monica Johansson som prickade av oss 28 förväntansfulla seniorer. Första målet var Gårdsjö älgpark som vi anlände till med bussen vid tiotiden. Där fikade vi innan det var dags att åka med traktorsläpen ut i älgparken.
Vi mötte där Leif Lind, ägaren till älgparken. Först träffade vi älgtjurarna, fem till antalet. Alla älgarna hade egna namn som de lystrade till, tex Sigge och Zlatanl. De var väldigt tama och gick runt bland traktorsläpen så att alla kunde fotografera och klappa dem.
Leif berättade att älgar i fångenskap brukar bli 10 -15 år jämfört med vilda som sällan blir äldre än 3 - 4 år. En älgkalv väger ca 10 kg vid födseln och växer ca 1 kg om dagen under ca 3 veckor. Älgkorna med sina kalvar fanns i en annan hage där vi sedan träffade dem. De var lite mer reserverade än tjurarna.
På eftermiddagen gick färden vidare till Restaurang Måns Ols där vi intog en sen men god lunch. Efter måltiden kom Niklas Ulvebrand, guide och fd verksamhetsutvecklare vid Sala silvergruva. Han berättade på ett mycket intressant och inlevelsefullt sätt om dammarna och om gruvnäringen i Salatrakten. Måns Ols var en av gruvdrängarna med titeln vedgillareoch var även den som skötte dammarna.Dessa var oerhört viktiga på den tiden då man använde vattenkraft till gruvan. Niklas beskrev även mycket av bergshanteringen i Västmanland. Sent på eftermiddagen anlände vi till Västerås glada och nöjda efter en mycket givande och revlig resa.
Text: Margareta Öhman och Lars Berglöf
