Aktiviteter - Idébank

Här samlar vi förslag på aktiviteter som föreningarna kan arrangera. Idag har vi undervikt på manliga deltagare och yngre seniorer, så kom gärna med förslag på aktiviteter som kan locka dessa målgrupper.

Golf och golftävlingar

Föreningarna i Nacka kommun (Boo, Nacka, Saltsjöbaden, Älta) samt Värmdö har gemensamt under 10 år arrangerat 6 st. golftävlingar per år på de golfbanor som finns i vårt område, (Saltsjöbaden, Nacka, Ingarö, Wermdö och Fågelbro). Varje tävling har haft ca 40 deltagare och 50% har varit män.

Tävlingarna är dessutom öppen för alla SPF medlemmar.
Tipsar Lennart Eriksson, SPF Seniorerna Boo

Gubblunken

SPF Trosa i Sörmlandsdistriktet har börjat med "Gubblunken" som främst riktar sig till lite äldre manliga medlemmar.

Promenad utan föranmälan en gång i veckan på max 1,5 km som passar även den med rollator, käpp eller liknande. Målet är att skapa ett gäng att dela livserfarenheter med, och att på sikt utöka promenaderna till aktiviteter som besök på muséer, företag, och andra utflyktsmål. Efter promenaden går man till  Seniorcaféet för fika och fortsatta samtal.  

Nedanstående förslag är bland annat hämtade från SPF Hedemoras projekt "Karlar, grabbar, kompisar!"

Träffar

  • Aktieklubb
  • Beredskap / Om krisen kommer
  • Escape Room
  • Matlagning
  • Snickeri
  • Teknikträff
  • Tv-spel / Dataspel
  • Vinprovning
  • Whiskykryssning
  • Ölprovning

Föreläsningar

  • Mäns hälsa
  • Utrikeskorrespondenter

Utflykter

  • Bilmuséer / Bilsamlingar / Car meet
  • Fabriker
  • Fotbollsmatch / Hockeymatch
  • Flygplansutställningar
  • Fågelskådning
  • Industrihistoriska platser
  • Mikrobryggeri
  • Musikstudio
  • Krigshistoriska platser
  • Trav

Fysisk aktivitet

  • "Gubbgympa"
  • Gåfotboll
  • Parkour