Reportage från resan "Ut i det Blå" 19 maj som gick till Ryttmästarbostället utanför Skövde

SPF Seniorerna Näckrosen
Tisdagen den 19 maj hade SPF Näckrosen ordnat med en Blåresa. Dvs vi visste inte vart vi skulle åka. En buss från Forssjö Buss hämtade upp oss cirka 40 personer vid PH (Pensionärernas Hus) på morgonen. Vädret var bra, och vi var lite nyfikna över, vart resan skulle gå. När vi startade från PH vred Mats på Forssjö ratten mot vänster, och vi åkte ett par hundra meter, innan han vred den mot höger. Vi åkte alltså ut mot väster, och vi åkte ut förbi Vingåker, Kumla och ut på E20.
Efter cirka 2 timmar blev det ett stopp i Lyresta vid Göta kanal. Där fanns det ett hembygdsmuseum, och där blev vi fägnade med kaffe/te och goda mackor. Vi fick gå igenom muséet, och det var mycket intressant med ett stort antal gamla verktyg, dräkter, uniformer mm.
Därefter fortsatte resan till Mariestad, där vi svängde av söderut mot Skövde. Där åkte vi upp på smala vägar till Ryttnästarbostället, som ligger väldigt vackert på Billingen vid Simsjön.
Vi fick en guidad tur där Kapten Håkan Lewenstedt berättade om kavallerimajoren Bernhard Englund, grundaren till Ryttmästarbostället och inlevelsefullt om de gamla knektarna och deras befäl. I den här historien rycktes alla med, och vi fick höra om hur Sverige byggdes upp och blev en stormakt i Europa.
Vi hade en mycket entusiastisk guide, som var en gammal militär, och hade en tordönsstämma. Inga mikrofoner behövdes här. Vi blev serverade en mycket god måltid med kaffe och kaka. Därefter gick färden vidare hemåt, men nu körde vi via Tibro och Karlsborg. Vi körde upp utefter Vättern mot Askersundshållet, men vi stannade för eftermiddagskaffe vid Olshammar.
Vi samlades vid Olshammarsgården, som ju är Verner von Heidenstams födelseplats. Gården ligger granne med ett pappersbruk, vilket skickade en speciell odör.
Nu började kvällen närma sig, så att vi fortsatte vidare via Askersund, Hallsberg, och vid 19-tiden var vi hemma. En mycket trevlig resa fick vi vara med om och alla var mycket nöjda.
Vi får tacka resegruppen, som tillsammans med Forssjö Buss ordnat med denna trevliga resa.
Anders Sturfält