Folkhälsodag 29 sep 2026

SPF Seniorerna VG Västradistriktet samlade närmare 80 medlemmar till en folkhälsodag på Tjörnbro Arena. I strålande höstväder fick deltagarna ta del av föreläsningar, praktiska övningar och samtal om hälsa, balans och förebyggande arbete.

  • Eva Jääskeläinen, medicinsk fotterapeut
  • Ann-Christine Baar, distriktsordförande och Annika Krus, Judoklubben IK Västra Mölndal
  • Frågestund med Agnes Wold, läkare och professor i klinisk bakteriologi
  • Gisela Fristedt, SPF Seniorerna Strömstararna
  • Klaes Ekmark, Regionchef Studieförbundet Vuxenskolan
  • Eva Jääskeläinen, medicinsk fotterapeut
  • Ann-Christine Baar, distriktsordförande och Annika Krus, Judoklubben IK Västra Mölndal
  • Frågestund med Agnes Wold, läkare och professor i klinisk bakteriologi
  • Gisela Fristedt, SPF Seniorerna Strömstararna
  • Klaes Ekmark, Regionchef Studieförbundet Vuxenskolan

Balans från grunden

Dagen inleddes med en föreläsning av Eva Jääskeläinen, medicinsk fotterapeut i Lilla Edet. Hon betonade fotens centrala roll för kroppens funktion och gav konkreta råd om hur rörlighet, belastning och medveten användning av fötterna kan förbättra balansen och förebygga besvär.

Fallprevention och balansövningar

Annika Krus från Judoklubben IK Västra Mölndal fortsatte med en genomgång av fallolyckor och vikten av att träna balans. Fallolyckor är en av de olyckstyper som leder till flest dödsfall och sjukhusinläggningar, särskilt bland äldre kvinnor. Varje år omkommer cirka 1500 personer till följd av fall. Deltagarna fick prova balansövningar och fick information om fallborgarmärket, som finns i fyra svårighetsnivåer: vitt, gult, grönt och svart med guld. Alla har nu tagit sig igenom den grundläggande nivån och fick med sig ett vitt märke hem. Inga förkunskaper krävs för att fortsätta träna.

Frågestund med Agnes Wold

Efter lunch följde en frågestund med Agnes Wold, läkare och professor i klinisk bakteriologi. Distriktsordförande Ann-Christine Baar hade samlat frågor inom fem teman:

  • Det naturliga åldrandet
  • Balans och fall
  • Benskörhet
  • Vaccinationer
  • Livsstil

Wold betonade vikten av att balansera mat, motion och mediciner samt att undvika bantning och hälsotidningar. Det finns inget som säger att överdrivet städande skyddar mot sjukdom. Vaccinationer är däremot viktiga, särskilt mot covid och bältros. Det finns färska rapporter om att bältrosvaccin även till viss del kan skydda mot demens, forskning pågår.

Studiecirklar och samarbeten

Gisela Fristedt från SPF Seniorerna Strömstararna informerade om studiecirkeln ”Håll dig på benen och ramla inte” och samarbetet med Judoklubben. Klaes Ekmark, regionchef för Studieförbundet Vuxenskolan, redogjorde för det breda samarbetet mellan SV och SPF Seniorerna på lokal, regional och nationell nivå.

Avslutning

Dagen avslutades med kaffe och kaka, där deltagarna fick möjlighet att utbyta erfarenheter och reflektera över både dagens innehåll och distriktets verksamhet. Många tog med sig nya idéer för föreningslivet och det egna välmåendet.