Rapport från underbar upplevelse för pensionärer på Habo Gård

Under sommaren erbjuder normalt Föreningen De gamlas sommarhem
vistelse på Habo Gård i ett tiotal veckor med cirka 30-35 personer varje vecka.
Men sommaren 2020 blev pga corona-pandemin inte som tidigare
somrar. Istället för att vara 30-35 pers per vecka erbjöds istället max sex pensionärer 4-5 tim under en dag i sommar. Alla som hade anmält sig till en vecka fick alltså istället detta erbjudande på Habo Gård. På så vis gick det att hålla två meters distans och motverka spridningen av Covid 19. En av deltagarna var medlemmen i SPF Seniorerna Lund Centrum, Birgith Johansson. Hon berättar här om dagen på Habo Gård.

  • Habo Gårds flotte på väg ut

Habo Gård sommarvistelse
En kreativ lösning skapade en underbar upplevelse för oss pensionärer under Coronapandemin.

Föreningen De Gamlas Sommarhem Lundagården erbjuder varje sommar en veckovistelse i form av dagverksamhet i rofylld, lantlig miljö på Habo Gård i Lomma. Föreningen bildades redan på 1920-talet. 

Ursprungstanken vid den tiden var att erbjuda en avkopplande semester för mindre bemedlade husmödrar från Lund.

Numera är kriteriet för att komma ifråga som gäst i denna verksamhet att man är pensionär och boende i Lunds kommun.

Fram till år 2004 hade man denna verksamhet förlagd på Lundagården i Höör i en fastighet som Lunds kommun på den tiden ägde. Sedan 2005 hyr föreningen in sig på Habo Gård i Lomma. Habo Gård ägs och drivs av Lunds kommun, där årliga sommarvistelser erbjuds men som även erbjuder aktiviteter under övriga året. Under sommaren erbjuder Föreningen De gamlas sommarhem vistelse i ett tiotal veckor med cirka 30-35 personer varje vecka.

Men sommaren 2020 blev p.g.a. corona-pandemin inte som tidigare somrar. Här krävdes nytänk, anpassning och kreativitet för att kunna följa Folkhälsomyndighetens rekommendationer.

Habo Gård ställde om: Istället för att vara 30-35 pers per vecka erbjöd de istället max sex pensionärer 4-5 tim under en dag i sommar. Alla som hade anmält sig till en vecka fick alltså istället detta erbjudande på Habo Gård. På så vis kunde vi hålla två meters distans och motverka spridningen av Covid -19.

Vi som varit i frivillig hemkarantän under nästan ett halvår, tackade glatt JA till inbjudan att åka till Habo Gård. Vi kände att vi ville bryta den långa isoleringen hemma.

Nedan följer en liten resumé av en dag i mitten av augusti på Habo Gård från oss mycket nöjda pensionärer från Lund:

Efter ankomsten åkte vi direkt med flotten över Höje å till hamnen i Lomma. Innan vi klev ombord på flotten fick vi varsin flytväst, en vattenflaska och desinfektionssprit. Våra reseledare Hampus och Boel guidade oss tryggt och med stor skicklighet över hela Höje å fram till hamnen i Lomma. Under färden blev vi bjudna på kaffe och kakor som vi alla njöt av. Från flotten i Lomma hamn såg vi Turning Torso i Malmö, Öresundsbron mellan Malmö och Köpenhamn samt långt borta även Köpenhamns kust. Därefter samma natursköna färd tillbaks.

Birgith Johansson sitter längst bak i flotten med höjd kaffekopp.

När vi klivit av flotten blev det en titt på ett utomhusmuseum som finns på gården. Där såg vi både större och mindre stenar – allt väl skyltat, där man bl.a. kunde läsa om stenarnas ursprung. 

Nästa aktivitet blev en liten runda med golfbilen kring hela gården. Därefter slog vi oss ner vid det stora "distansbordet" utomhus och vilade en stund.

Under tiden pratade vi om våra upplevelser av den långa isoleringen pga Coronan. Vi var rörande överens om att Habo gård har både skicklig och snäll personal, som gav oss detta fantastiska erbjudande.

Så blev det dags för lunch: En jättegod somrig landgång, som Habo Gårds duktiga kökspersonal fixat. Under lunchen utbytte vi erfarenheter avseende vår tid i karantän och berättade för varandra hur vi klarat oss med mat, mediciner, besök på vårdcentralen och distansträffar utomhus med barn och barnbarn.

Vi avslutade vår dag med ett besök hos påfåglarna. Att se dess fjädrar är som att titta på ett konstverk.

Vilken utmärkt idé att erbjuda oss en anpassad dagsvistelse på Habo Gård, med hänsyn till Folkhälsomyndighetens rekommendationer. Denna vistelse var så innehållsrik så det kändes som en hel vecka och det kommer vi att minnas den som. Vi hade en jättetrevlig dagsvistelse med många intressanta och roliga aktiviteter och kunde ta en paus i vår hemmaisolering. Detta blev en riktig höjdpunkt under coronavirus-sommaren 2020.

Lund september 2020
Birgith Johansson