Tulpan Festival

Norrlands Tulpan-festival 5 juni

  • Ljuvliga tulpaner
  • Carolina Wisser
  • Kerstin
  • Utedass
  • Lökförsäljning
  • Glas tulpanman
  • Ebbe
  • Föreläsning
  • Ljuvliga tulpaner
  • Carolina Wisser
  • Kerstin
  • Utedass
  • Lökförsäljning
  • Glas tulpanman
  • Ebbe
  • Föreläsning

SPF Rönnen gästar Tulpanfestivalen i Backsjön
En dag i Tulpanlandet utanför Sollefteå. Nordens största tulpanlöksodling. Carolina Wisser kommer ursprungligen från Holland. Hon satt i Tyskland och såg en TV-serie som utspelades i Sverige. Tanken om att skaffa sig ett fritidshus i Sverige växte fram. Hon kom till Höga kusten, Backsjön. Blev förälskad i trakten och inte nog med det så blev hon också förälskad i tidigare ägarens son Hans Sjölund. Nu blev det kärlek till båda Hans, trakten och Tulpanerna. Ja, vad kan inte kärleken föra in oss på ljuvliga vägar. Nu driver dom det här tillsammans.

Jätte trevlig dag med guidning och fått höra hur man får vackra tulpaner att leva år från år. Bra tips också. Kupa med sandig jord gärna med lite benmjöl i jorden som näring. Blanda hår i jorden så håller sig sork och rådjur borta. Fråga frissan om hon har lite hår hon kan avvara. Fårull eller pressa en vitlök på en pinne går också bra.

Alla tips man kan få är av godo. Åsnor har dom flera stycken och dom bidrar med god gödsel. Många köpte famnen full med olika sorters tulpaner.

Glädjande nog kommer de att vara här på Bondens marknad här i Umeå längre fram mot hösten.

Nu var det dags att stiga ombord på bussen men först måste man tömma blåsan. Många blev nog lite snopna vid besökte utedasset. Förvånat tittade dom på varandra. "Det hördes som om någon spolade". Jo alldeles riktigt. Riktiga toaletter, rinnande vatten i handfatet. Nu började bussen rulla mot Umeå. Väl på bussen berättade Per-Axel Staflund som har ett brinnande intresse för att vilja dela med sig av sina intressanta berättelser och historiken om de olika bygderna som passerades. Det kändes som en enorm kunskapskälla han bara öste ur.