Återblickar 2026
Viktig info om publicering av bilder.
Bilder som tas vid våra olika sammankomster, möten och aktiviteter kan komma att läggas ut på föreningens hemsida. Om ni, av någon anledning, inte önskar medverka på dessa bilder, meddela detta till hemsidesansvarig, så att vi kan ta bort bilden/bilderna, i annat fall tolkas det som att ni har gett oss ert godkännande.
SPF Konst, Kultur och Hantverk
Den 21 maj var cirkeln konst, kultur och hantverk och besökte Grafitgrå i Kaxholmen.Vi fick en berättelse om företaget av Elin.
Deras betongmöbler och inredning tillverkas för hand i det egna Gjuteriet i Kaxholmen, ett småländskt hantverk, där metallunderdelarna svetsas av lokala smeder. Deras övriga kollektioner av egendesignad inredning och kläder tillverkas främst i Sverige och Nepal.
Efter fika åkte vi vidare.
Vid "äppeldalen" utmed Vätterns östra sluttningar ligger Rudenstams, vi njöt av de kilometerlånga blommande äppelodlingarna och åt sedan en god lunch I restaurangen där innan vi åkte hemåt.
Text och bild Brita
SPF Grillning
Äntligen blev vår nyfikenhet stillad när vi samlades inför vårens korvgrillning! Vi åkte mot Åminne, och på höger sida såg vi en liten kyrka uppförd i skogsbrynet. Många av oss har undrat vad det är för något, och nu blev det målet för vår grill-eftermiddag. Det är familjen Ulf Thelander som har upplåtit sin mark till en liten frilufts oas i skogsbrynet. Kyrkan kom ursprungligen från High Chaparral innan den hamnade här. En linbana fanns för den djärve, men ingen nappade på erbjudandet att försöka åka.
Leif och Bengt stod för arrangemanget, och hade dukat upp med grill, korv och dricka som SPF stod för. Vi fick inleda eftermiddagen med en liten promenad där vi fick svara på ett antal kluriga frågor. Mycket kliande i huvudet blev det, och diskussioner om frågorna. Ingen av oss hade alla rätt, men bäst blev Sylvia Heimersson, tätt följd av Börje Åsberg och Anette Johansson.
Vi hade möjlighet att titta in i kyrkan, som var liten och intim. Något dop hade det varit där, och bröllop kommer det framöver. Ulf Thelander kom till oss och berättade om sitt arbete med platsen, han framhöll att det var en lekfull fritidssysselsättning för honom. Ett lejon i betong fanns framför kyrkan, skänkt av Big Bengt, den kom ursprungligen från Ryssland, och det sas att om man höll fingret på nosen och önskade något, skulle det gå i uppfyllelse. Själv hade han önskat att bli stenrik, och visst, platsen var full av sten, så det kanske stämde!
En eftermiddag som var behaglig i vårvärmen led mot sitt slut, Hildegard tackade Leif och Bengt för ett bra arbete, tackade Ulf Thelander för att vi fått vara här. En trevlig sammankomst som vi hoppas kan återkomma igen senare!
Text Kurt
SPF månadsträff maj
Vårens sista månadsträff blev fylld av information. 67 medlemmar kom till en trevlig sammankomst som gästades av Gerontolog Sofi Fristedt. Dessutom kom det 2 representanter från Värnamo kommun. Det var Aktivitets- och Hälso-samordnare som informerade om olika aktiviteter för seniorer, uppsökande verksamhet för att förebygga ofrivillig ensamhet mm.
Efter informationen från kommunen gav Sofi Fristedt oss sitt resultat av hennes forskning i hur den äldre befolkningen upplevde sin vardag. Hennes nyckelord i forskningen har varit ett aktivt och hälsosamt åldrande. Det var undersökningar om upplevelser av ensamhet, hur man upplevde kontakten med välfärdstekniken, som olika typer av robotar i hemmet. T.ex. medicinrobotar, olika övervakningssystem, trygghetslarmm osv. En övervägande del var oroliga inför tekniken, var osäkra inför hanteringen, kände sig utelämnade när de inte förstod hur tekniken skulle hanteras. Det finns mycket att göra från leverantörerna, för att vi seniorer ska kunna känna att vi har nytta av allt nytt som kommer. Det framkom även att det efterfrågades mer diskreta hjälpmedel, t.ex. lite snyggare trygghetslarm som man kan ha på sig utan att det lyste lång väg att man använde ett sådant.
Trots all oro över tekniken så visade undersökningen att flertalet kände sig trygga i vardagen, och det var ju något positivt i undersökningen.
Kommunerna tar del av hennes undersökningar, för att kunna förbättra vardagen för de äldre.
Ordföranden tackade de föreläsande för intressant information, och påminde om kommande träffar. Grillning redan nu den 20:e, studiresor till Stolab, SkeppshultCykeln, Nominit mm.
Nästa månadsträff är den 17 augusti, då kommer SPF:s ordförande Maria Larsson på besök.
Hidegard tackade för denna vårterminen, och önskade alla en trevlig och skön sommar.
Text Kurt
Studiecirkeln Läs och res
Läs och res är en studiecirkel som samlas och läser om ett specellt resmål. I år har det blivit Västergötland som står som ämne. Slutresan är inte bestämd ännu, men för att känna på landskapet och textilindustrin blev det en liten delresa till textilriket.
Den 13 maj var vi i tygriket i Marks kommun. 2 fulla bilar med glada förväntansfulla damer.
Fika vid Kroksjön, sedan mot Horred och Ekelunds Väveri där Guiden Dan Ajanki stod och väntade på oss. Vi fick en fantastisk guidning från garn, varp och hur olika mönster blir till. Sedan vidare till café Skrädderiet i Kinna, ett café I gammal mysig miljö. På vägen hem ett besök på Kasthall och fika på Fritsla bageri.
Ett extra tack till Kerstin Gustavsson som var vår uppskattade vägvisare.
Text och bild Brita
Studiebesök på Hörle herrgård
Ett intressant studiebesök fick 23 st SPF-are uppleva när vi gästade Hörle herrgård. Vi blev väl bemött av Solveig Böhn, som guidade oss runt i de magnifika salarna. Hon berättade historier om herrgården och hur väl de har tagit tillvara på den gamla historien om byggnaden. Fantastiska gamla tapeter är sparade, liksom den fina samlingen av konstverk.
Efter den givande rundvandringen bjöd Lisa i köket på en härlig slottsmiddag med var där tillhör.
Vi återvände hemåt mätta och belåtna av upplevelser och av den goda maten.
Text Kurt
Bilder Birgitta, klicka för galleri
Teleborgs slott
Konst, kultur och hantverk
23 april var konst, kultur och hantverk och besökte Teleborgs slott i Växjö.Slottet byggdes i slutet av 1800- talet och stod klart 1900. Imponerande arkitektur i nygotisk stil.
Slottet byggdes av Greven Fredrik Bonde som en morgongåva till Hans andra fru Anna Koskull.
Slottet är idag nyrenoverat, den säregna miljön finns kvar i alla salar.
Vi åt lunch i en av de vackra salarna och en runda i omgivningarna i stålande sol blev det också .
Text och bild Brita
MÅNADSTRÄFF hos SPF
SPF seniorerna i Värnamo hade på måndagen månadsträff, för underhållningen svarade Jazzådom från Jönköping med storbandsmusik från 30-40 talet; musik det svängde om. Publiken njöt och svängde med, när storbandet med vokalissan Timea Vauger sjöng nostalgiska låtar från bl.a. Glenn Millers och Nat King Cole's storhetstid. Våra lokala musiker Olle Gustavsson och Tommy Söresen fanns med i bandet, tillsammans med övriga stjärnor från länet.
Information lämnades om grillning den 20/5 med avresa 14.00 från Willys parkering, ytterligare info finns på hemsidan
Studieresa med buss planeras till Småladsstenar 26/10. Platser som ska besökas är STOLAB och Skeppshult-cykeln. Lunch ska intas på hotellet i Småladsstenar.
Seniormässa blir det i oktober och som vanligt i Gummifabriken.
Träffen avslutades med kaffe och lotteridragningar
Text och bild, Leif och Kurt
Konst Kultur och Hantverk i Sonarp
Den 26 mars var konst, kultur och hantverk och besökte Ängabackens björksoda och lanthandel i Sonarp. Martina Petersson berättade och guidade oss. Saven tappas långsamt från björkarna, flaskorna lagras sedan i jordkällare till en naturligt fermenterad dryck. En film visades också om hur det gick till.
Vi åt tapas med inspiration från skogen och 3 olika årgång björksoda till det. Som dessert fick vi aroniamousse och kaffe.
Innan vi mycket nöjda åkte hemåt handlade vi i den trevliga butiken.
Tack Martina och Karolina för en trevlig och spännande upplevelse.
Text Brita och bild Brita och Annki
Källemo i Värnamo
SPF seniorerna var och besökte Källemo i Värnamo den 24 mars. Vi blev guidade av Karin Lundh, VD- ägare- och förvaltare av familjeföretaget i andra generation efter sin far Sven Lundh.
Vi fick en fantastisk berättelse bakåt i tiden och om Källemos samarbete med framstående formgivare som bl.a. Jonas Bohlin och Mats Theselius.
Text och bild Brita B
Lunch med musik
Att gå till Bryggeriet och äta lunch och samtidigt bli underhållen av Olle, Tommy och Susanne, det var en höjdare. En verklig tillgång att kunna göra det, ytterligare en fördel att vara pensionär och kunna tillbringa en eftermiddag med musik. Olle och gänget spelade en rad gamla favoriter med en härlig inlevelse, hela matsalen svängde med stundtals. En trevlig eftermiddag som dessutom ska återkomma i slutet av april.
MODEVISNING HOS SPF
SPF seniorerna i Värnamo hade på måndagen månadsträff och temat var modevisning, några medlemmar var mannekänger. Kristina Fritz från Seniorshopen presenterade mode för vår och sommar. Därefter gavs det möjlighet att handla kläder, köplusten var det inget fel på. Mannekängerna avtackades med blommor.
Information lämnades om studiebesök på Källemo och Hörle herrgård. Det planeras också korvgrillning till våren.
Träffen avslutades med fika och lotteridragningar
Text och bild Leif
Konst, kultur och hantverk
var och besökte Värnamo stadskyrka den 26 februari. Kyrkoherde Pär Magnus Möller guidade oss i kyrkan.
Vi ville se och lära om kyrkans textilier.
Väl bevarade i byråer låg prästens skrud, bl.a olika Mässhake och stola som bärs över alban, mässhaken i olika vackra färger.
Efteråt fikade vi på Rättvist cafe' där man hade dukat upp för oss. Vi fick veta att svenska kyrkan har Rättvist caféer med secondhandbutiker runt om i Sverige. Vi vill verkligen rekomendera detta trevliga cafe
Text och bild Brita Berglund
ÅRSMÖTE
SPF SENIORERNA Värnamo
SPF hade på måndagen 16/2 årsmöte och ordförande Hildegard Ek hälsade 77 medlemmar välkomna.
Årsmötet inleddes med en parentation över 12 medlemmar som avlidit under 2025.
Till att leda årsmötet valdes Kurt Svensson som ordförande och till sekreterare Irêne Rosander.
Styrelsen beviljades ansvarsfrihet för verksamhetsåret 2025.
Medlemsavgiften fastställs till 300:-/år
Styrelsen består av Hildegard Ek ordförande, Anette Johansson kassör och Irêne Rosander sekreterare övriga ledamöter enligt valberedningens förslag.
Revisorer är Ulla Svensson och Peder Bråkenhjelm.
Valberedningen Mona Karlsson och Irêne Aronsson.
Gunilla Katmark underhöll tillsammans med Rödjans dragspelsklubb med musikquizz.
Föreningen bjöd på kaffe och semla och årsmötet avslutades med lotteridragningar.
Text och bild Leif Hultman
Den 29 januari var konst, kultur och hantverk i Ljungby.
Vi startade upp med en vällagad lunch på Gästgivargården, sedan åkte vi till Ljungbergsmuseet där Jenny Nyström (illustratör och konstnär) hade en utställning. Jenny Nyström, mest känd för sina julmotiv, men vi fick erfara hur mångsidig fantastisk konstnär hon var.
Vi njöt naturligtvis också av Sven och Ann Margret Ljungbergs konst: målningar, teckningar, grafik, fantastiska gobelänger mm.
Det blev en possitiv dag med mycket skratt och glädje, som alltid när vi träffas.
Text och bild Brita Berglund
MÅNADSTRÄFF SPF SENIORERNA Värnamo
SPF i Värnamo hade på måndagen 19/1, månadsträff med 92 medlemmar som kom och 5 nya medlemmar hälsades välkomna. Risgrynsgröt och skinkmacka serverades!
Den planerade underhållaren Pether Nilsson kunde av familjeskäl inte komma. Istället underhöll Olle Gustavsson och Janne Schultz med musik och sång, mycket trevligt.
Följande information lämnades:
Fred 13/2 i Hamra bygdegård blir det show med Elvis program
Ons 4/2 10.00 startar en studiecirkel ”Läs och res” om Västergötland
Månd 20/4 en 3 dagars resa till Wismar
Information lämnades om vårens teaterprogram i Gummifabriken
Tack till kökspersonalen som kokat gröt och
skinkmackor, tack också till kaffegruppen!
Träffen avslutades med lotteridragningar
Bild och text Leif Hultman