Skärgårdskryssning 31 aug -25

Den siste augusti tog Okome Buss med Jörgen vid ratten oss med upp mot Göteborg. Vi hade fått med oss ett bra gäng från Vessigebro SPF så sammanlagt var vi 44 personer.
I strålande vackert väder stävade vi ut i Göteborgs skärgård. Vår faktaspäckade guide berättade om öarna vi passerade och mycket historik om byggnader, krig och kungar. Tyvärr är min hjärna av teflontyp så det är inte mycket som fastnar. Hon berättade om Gustaf II Adolf som grundade Göteborg 1621, då var det 5 portar i stadsmuren som stängdes om natten för att slippa obehagliga överraskningar, som dom hemska danskarna.
Några stora kranar påminde oss om vår stolta varvsindustri som gick graven på 70-talet.
Vi fick en rundtur i södra och norra skärgården och såg öar som stora Känsö, Donsö, Hönö, Öckerö, Styrsö, Brännö och Vinga. Vi passerade Älvsborgs Fästning och till slut sista bilden nedan " En sjömanshustru" och Masthuggskyrkan.
Under resan serverades godsaker från havet som havskräftor, räkor och musslor i massor och allehanda tilltugg. Så himla gott!
En fantastisk utflykt som verkligen gav mersmak.
R-M