Vi behöver bli fler som hjälps åt!
Vi är en stor förening och har många olika och välbesökta aktiviteter vilket ju är roligt för oss alla. Men för att få det att hända så måste vi hjälpas åt. Vi och valberedning söker nu dig som kan tänka dig bidra. Att vara med i styrelsen är roligt och föreningsarbetet ger många tillfällen att lära känna nya människor. Kanske dessutom bibehålla kompetens från yrkeslivet?
I styrelsen fördelar vi arbetet i olika grupper så det inte blir så mycket för var och en. Se mer i info-bladet. Känner du för att vara med i en av grupperna men inte sitta i styrelsen? Vi kan ofta anpassa oss efter det.
Vi kommunicerar via mail och ibland SMS så det måste du vara bekant med. Att kunna skriva dokument (t ex i Word) är bra i de flesta grupper men i kommunikationsgruppen och sekretariatet är det ett ”måste”. I de två grupperna behöver du också vara förtrogen med din dator för att spara och flytta filer. I allt övrigt lär vi varandra det som behövs.
Ring någon i styrelsen eller valberedning så berättar vi mer!
| Sven Bergqvist | 073 334 46 65 |
| Inger Nilsson | 070 269 82 61 |
| Lennart Olsson sammankallande |
073 804 41 69 |