Månadsmöte 1 april - Thomas Svenningsson Trio

Musikaliskt quiz och påskfika hos SPF Nissafors
Det blev en eftermiddag fylld av både kluriga frågor och vackra toner när SPF Nissafors bjöd in till månadsmöte den 1 april.

Drygt ett femtiotal medlemmar strålade samman i Källeryds församlingshem för att njuta av gemenskap och högklassig underhållning.

För musiken stod Thomas Svenningsson trio. Thomas på keyboard flankerades av Stellan Lilja på bas och Per Elvinsson på fiol och sång. Trion bjöd dock på mer än bara skönsång; de utmanade även publiken i ett engagerande musikquiz som skapade både diskussioner och glada skratt vid borden.

Överraskningar vid kaffebordet
I pausen tog ordförande Bertil Nilsson tillfället i akt att informera om aktuella händelser i föreningen. Men den största snackisen under pausen var nog fikat. Eva Andersson hade överraskat sällskapet med fantastiskt läckra cupcakes prydda med påskmotiv, levererade av Fabriken i Gnosjö, vilket gav en härlig försmak av den kommande högtiden.

Efter kaffet fortsatte underhållningen med en något mer stillsam och stämningsfull framtoning som spred ett lugn i lokalen. Eftermiddagen rundades sedan av med det traditionsenliga lotteriet, proffsigt arrangerat av spelsamordnare Ingrid Johansson. Det blev en riktigt lyckad onsdag där både tävlingsinstinkt och fikasug fick sitt lystmäte.

Britt-Marie Hellman