Lyssna till Ferlin
En ny bok från Carlssons Bokförlag – Ferlin, Dikt och Musik
En ny bok från Carlssons Bokförlag – Ferlin, Dikt och Musik – presenterar ett 80-tal av skaldens drygt 400 publicerade dikter med tonsättningar och inspelningar med olika artister.
Det är en omfattande översikt, där det också framgår hur man når låtarna för lyssning digitalt, bland annat via Spotify och Youtube. Nils Ferlin är av allt att döma den poet vars dikter är de mest tonsatta i landet: ”När skönheten kom till byn”, ”En valsmelodi”, Nasarevalsen”…. Ni minns?
Ferlin avled 1961 men hans poesi är i våra dagar fortfarande levande och aktuell. Karlstad, Filipstad, Stockholms bohemiska Klarakvarter och de sista åren på landet i Norrtäljetrakten dit hans hustru Henny tog och räddade honom, det är stationerna i Ferlins liv.
Han är en av landets mest folkkära lyriker och dikten Stjärnorna kvittar det lika ingår numera i Sveriges kulturkanon.
Under sin levnad publicerade Ferlin sex diktsamlingar, från En döddansares visor (1930) till Från mitt ekorrhjul (1957). Den postuma samlingen En gammal cylinderhatt kom året efter hans död. Samlingen Goggles (1938) anses nog vara höjdpunkten i författarskapet.
Det rika urvalet är sammanställt av Nils Ferlin-Sällskapet och dess ordförande Hans Rutberg är bokens redaktör för denna volym (han är själv släkt med Ferlin). Boken är försedd med teckningar av poetens framlidne systerson, illustratören Bertil Hladisch.
Jenny Westerström heter den akademiska stjärnan på området med bl a en avhandling bakom sig; hon har tidigare tillsammans med Rutberg skrivit boken Efterskörd – Ferlinfynd från en spånkoffert (2021).
Text: Bengt Magnusson