Odd Fellow 24 november 2022

Den 24 november fick våra medlemmar uppleva ett annorlunda studiebesök, närmare bestämt hos Odd Fellow Orden i Jönköping

Vi togs emot av Lars Ödén, ordensbroder sedan många år. Han berättade att denna orden är Sveriges största och den har funnits i landet sedan 1884. Den har sitt ursprung i medeltidens England. Orden är religiöst och politiskt obunden. Ödén berättade att syftet med Odd Fellow Orden var och är att fördjupa medlemmarnas goda egenskaper och utveckla den mänskliga karaktären. För att väljas in i ordenskretsen måste den sökande bli rekommenderad av någon som väl känner till personen. I den kvinnliga grenen av orden är man en syster, en rebecka. Odd Fellow bedriver en stor humanitär verksamhet i form av olika biståndsprojekt. Man hör ibland att det förekommer märkliga riter inom en del ordenssällskap men inom Odd Fellow har vi inga riter däremot många olika ritualer, berättar Ödén.

Efter en frågestund tonades belysningen sakta ner, det blev helt mörkt och i det välvda taket tändes en vacker stjärnhimmel alltmedan stillsam musik spelades. Det blev en magisk avslutning i den märkliga ordenssalen, hjärtat i verksamheten.

Vi avslutade med kaffe och Ullas hembakta kakor i samlingssalen.
/Lisbeth F