Program för våren 2025

Programmet uppdateras fortlöpande. SPF Seniorerna samverkar med Studieförbundet Vuxenskolan.

Pubaftnar

Året runt har vi våra pubaftnar. Vi träffas första tisdagen varje månad (runt 17.30) på O´Neills på Dragarbrunnsgatan 53.  ______________________________________________________________________

Januari

22 januari. 9.30-11.20 öppnar Upplandsmuséet bara för oss: SPF Seniorerna i Uppsala län. Det är utställningen UPP-LEV! Tid, tankar och ting i Uppsala. Det är en ny utställning om Upplands historia – om människorna och livet i Uppland.  

Ingen anmälan behövs. Det är bara att komma.

Pris: 120 kronor. Betalas på plats.  ______________________________________________________________________

30 januari. Aktuella äldrefrågor. 14.00-16.00. Ett informationsmöte med kommunalpolitiker Cecilia Forss (M) som är ledamot i Äldrenämnden i Uppsala kommun, ledamot i Kommunala pensionärsrådet och som dessutom sitter i Kommunfullmäktige. Hon berättar för oss vilka frågor som just nu är aktuella i Äldrenämnden.

Plats: Vuxenskolan (Kungsängsgatan 12), rum 1

Mötet är gratis. Ingen anmälan behövs. Det är bara att komma och lyssna på Cecilia.  ______________________________________________________________________

31 januari, 12.15. Lunchkonsert på UKK – Åh, ni fantastiska kvinnor! 

Det bjuds på musikteater med skönsång, humor, värme och berättelser om ett pärlband av kvinnor som varit pionjärer och föregångare inom vetenskap, musik och i kampen för mänskliga rättigheter och lika rösträtt för alla. Med toner av bland andra Kai Gullmar, Marie Fredriksson, Dolly Parton och Fanny Mendelssohn.

Medverkande:

  • Manus och idé: Ida Görsch
  • Medverkande: Ida Görsch och Tore Sunesson
  • Yttre regiöga: Marie Delleskog 

Det går också att beställa en sallad som kan tas med in i Sal B. Med skrivskivor vid varje plats kan man koppla av och njuta av både maten och föreställningen.

Pris: 120 kronor. Med sallad: 220 kronor.

Boka via den här rabattlänken eller kontakta UKK:s biljettkassa (018-727 90 00). Du kan köpa två biljetter per konsert. Rabatten gäller endast för nya bokningar. Med reservation för slutförsäljning.

 * * *

Uppsala Konsert & Kongress i samarbete med PRO och SPF i Uppsala län erbjuder rabatterad musik och underhållning under våren!

Köp rabatterade biljetter till våra populära lunchkonserter och den uppskattade Jazzhörnan, som nu är tillbaka efter några års uppehåll. Njut av en extra festlig lunchtimme med musik och mat – underhållande, kort och gott – eller en högklassig jazzkonsert i avspänd atmosfär, eller både/och! ______________________________________________________________________

Februari

Dags för Gustavianum och den guidade visningen ”Guldkorn från samlingarna”. Visningen slingrar sig genom Gustavianums nya utställningar med väl valda nedslag i konst, arkeologi och vetenskapshistoria. Även Gustavianums mest kända museiföremål ingår i rundturen: Den anatomiska teatern och Konstskåpet från Augsburg.

Visningen tar cirka 1 timme och efteråt kan man fortsätta på egen hand till 17.00 när museet stänger.

Tre tillfällen:

  • 11 februari, 13.00.
  • 11 februari, 14.00.
  • 25 februari, 14.00.

Pris: 160 kronor. Max 30 personer per visning. Anmäl dig genom att e-posta Anita Hammarberg. Med reservation för slutförsäljning. ______________________________________________________________________

Mars

4 mars. Fyrisbiografen. Vi träffas på biografen 14.30 och väljer den film vi vill se. Biljetterna är onumrerade och kostar 95 kronor för seniorer. På tisdagseftermiddagar visas alltid två filmer – en i varje salong – och oftast med starttid 15.00 eller 15.15.

Efter filmen går vi som vill till restaurang Le Parc. Där går det bra att bara dricka något om man inte vill äta. ______________________________________________________________________ 

6 mars. Årsmöte. 14.00. Plats: Katedralcaféet  (Domkyrkoplan). Kaffe och smörgåstårta utlovas. Här  finns mer info. ______________________________________________________________________

11 mars är det besök på ABBA-muséet. 

På museet går vi i ABBA:s fotspår och får se hur deras liv gestaltat sig. Några miljöer som finns uppbyggda är Folkets park 1966 där Björn och Benny möttes, Polarstudion och Brighton 1974 där det stora genombrottet skedde. Vi får se medlemmarnas scenkläder, guldskivor, instrument och mycket annat.

Muséet är interaktivt där du själv är en viktig del av upplevelsen. Du kan sjunga karaoke, spela quiz, mixa orginalmusik samt bli den femte medlemmen i ABBA genom att stå på den stora hologramscenen tillsammans med ABBA:s medlemmar.

Anmälan (med reservation för slutförsäljning):

  • Buss tur och retur och entrébiljett kostar 410 kronor.
  • Bussen avgår från Tiundaskolan 9.45 och hållplats E3 på Stationsgatan.
  • Buss hem igen avgår 14.30 från Stockholm.
  • Anmäl dig med e-post till Anita Hammarberg eller ring 0739 - 935 857.

Fika eller lunch betalar var och en själv. På museet finns en besöksbistro med enkla rätter och fika. _____________________________________________________________________

April

1 april åker vi Nordiska Muséet i Stockholm för att se utställningen Nordbor.

Nordiska Museets berättelse om människorna och livet i Norden genom 500 år utspelar sig i den nordiska naturen och med verkliga personöden som huvudkaraktärer.

Utställningen låter dig utforska hur kulturen och livet i Norden formats och omformas, i möten mellan människor och i samspel med naturen och klimatet. Vad betyder naturen för människorna? Hur ser familjen och hemmet ut? Vad tror nordborna på, vad drömmer de om, vad skrämmer och var finns tröst?

Utställningens huvudpersoner är gestaltade levnadsöden ur samlingarna. Du får möta människor som lever eller har levt här i verkligheten. Berättelsen tar plats i den nordiska naturens årstidsväxlingar – en gemensam erfarenhet för människor som bor i Norden, oavsett tid och kontext.

Utställningen sträcker sig genom hela översta våningen på Nordiska museet i 27 rum som leder dig på en kronologisk resa.

  • Datum: 1 april
  • Pris: 350 kronor. Buss, inträde och audioguide ingår.
  • Anmälan: Anmäl dig genom att skicka e-post till Anita Hammarberg. (Tel: 073-993 58 57, men anmäl dig helst med e-post!) Med reservation för slutförsäljning; det är bokat för 45 personer. 
  • Buss: Avgår 10.00 från Stationsgatan, hållplats E3. Återfärd från muséet 14.30.

Lunch/fika finns att köpa i restaurangen i Stora Hallen. ______________________________________________________________________

Obs! Modevisningen inställd - för få anmälda.

2 april. Modevisning hos JW Larsson på Drottninggatan. Samling 18.30. Kostnad 50 kronor som betalas med Swish (123 654 2005). Vin och tilltugg ingår. Anmäl dig senast 27 mars till pia.widholm@gmail.com. Begränsat antal platser.  ______________________________________________________________________

3 april. 14.00-15.00. Ett informationsmöte med kommunalpolitiker Stefan Hanna (Utvecklingspartiet demokraterna (UP)) med rubriken Fakta eller Fake News. 

Plats: Vuxenskolan  (Kungsängsgatan 12), rum 1

Mötet är gratis. Ingen anmälan behövs. Det är bara att komma och lyssna på Stefan. ______________________________________________________________________

7 april är det besök på Liljevalchs och Vårsalongen 2025

Vi blir avsläppta vid entrén till Vårsalongen. Måndagar är det gratis entré och därför kan det bildas kö till entrén och det är inga guidade visningar. I den nybyggda delen, Liljevalchs+ pågår utställningen ”Drick Drick” av Carola Grahn och en utställning av Stockholms Konst med ett urval av nyförvärv till stadens konstsamling.

  • Datum: 7 april
  • Pris: 225 kronor. Gäller bussresan. Gratis entré.
  • Anmälan: Anmäl dig genom att skicka e-post till Anita Hammarberg. (Tel: 073-993 58 57, säkrast mån-tor 15.00-17.00, men anmäl dig helst med e-post!) Med reservation för slutförsäljning.
  • Buss: Avgår 10.00 från Stationsgatan, hållplats E3. Återfärd 15.00.

Äta kan man göra på restaurang Blå Porten som ligger i direkt anslutning till konsthallen. Där finns också en hembakad kakbuffé. 350 meter från konsthallen (5 minuters promenad) ligger restaurang Hasselbacken. Där serveras dagens lunch för 175 kronor. ______________________________________________________________________

8 april. Fyrisbiografen. Vi träffas på biografen 14.30 och väljer den film vi vill se. Biljetterna är onumrerade och kostar 95 kronor för seniorer. På tisdagseftermiddagar visas alltid två filmer – en i varje salong – och oftast med starttid 15.00 eller 15.15.

Efter filmen går vi som vill till restaurang Le Parc. Där går det bra att bara dricka något om man inte vill äta. ______________________________________________________________________

9 april. Gratisföreställning med Kesselofski & Fiske: "Gamla grubblerier – en komisk kabaré om att åldras"

  • Datum: 9 april. Föreställningen börjar 14.00.
  • Plats: UKK, sal B
  • Pris: Gratis, men biljett krävs.

Mer info här. ______________________________________________________________________

10 april är det Vinprovning på Storgatan 11. Dörrarna öppnas 17.30. Pris 300 kronor. Det är allas vår egen Per-Olof Gunnesson som håller i provningen.

Boka genom att swisha 300 kronor till 123 654 2005. ______________________________________________________________________

Maj

8 maj är det bussresa till Västerås med besök på Västmanlands länsmuseum och Västerås konstmuseum. 

Obs! Bussresan inställd – för få anmälda.  

Pris och anmälan (med reservation för slutförsäljning):

  • Pris: 255 kronor (för bussresa och museibesöken)
  • Gemensam lunch:165 kronor.
  • Anmälan senast 25 april med e-post till Anita Hammarberg. Tel: 073-993 58 57 (säkrast mån-tor, 15.00-17.00).
  • Bussen avgår 10.00 från hållplats E3 på Stationsgatan. Beräknad hemkomst 16.00.

Länsmuseet får vi en kort introduktion och sedan får vi gå runt på museet på egen hand. Museet rymmer fyra fasta utställningar: ”Forntidens folk och fä”, ”Medeltidens makt och människor”, ”Nya tidens ordning och reda” och ”Modärna tider”.

Det pågår också en tillfällig utställning ”Scandinavian Design of Everyday Life”. Den visar delar ur samlaren och författaren Thomas Lindblads unika samling av skandinaviska vardagsföremål. Thomas Lindblads samling har byggts upp under 25 år och är den största och enda samlingen i sitt slag. Till utställningen har han valt ut såväl klassiker tillverkade i miljoner exemplar, som mer okända ting som ändå var vägröjare för modernt tänkande. Upptäck, eller återupptäck, besticket Thebe, kastrullen Party, vickningsgaffeln Piruett, konservöppnaren Röda Clara, termosen Kaffemoster, Bernadottepannan och plastservisen Zoom. Många av tingen lever vidare i daglig tjänst – det är hållbar design.

konstmuseet får vi en visning av Ulla Wiggens utställning ”Passage”, som är hennes första stora separatutställning i Sverige med målningar som spänner över ett 60-årigt konstnärskap. Karakteristiskt för Wiggens konstnärskap är de tydliga och samtidigt överraskande övergångarna från ett tema till ett annat. I hennes verk kan man också se ett slags passager, där blicken fokuserar på någonting inuti det avbildade objektet för att sedan röra sig utåt igen. 2010-talet är Wiggens internationella genombrott och med sina Iris-målningar når hon en bredare publik. Dessa tekniskt krävande verk visades tillsammans med ett urval teknikmålningar på biennalen i Venedig 2022. År 2023 fick hon Prins Eugen-medaljen, ett av Sveriges mest prestigefyllda konstpris, som erkännande för sitt livsverk. ______________________________________________________________________

13 maj. Fyrisbiografen. Vi träffas på biografen 14.30 och väljer den film vi vill se. Biljetterna är onumrerade och kostar 95 kronor för seniorer. På tisdagseftermiddagar visas alltid två filmer – en i varje salong – och oftast med starttid 15.00 eller 15.15.

Dagens utbud:

  • 15.00 Konklaven
  • 15.15 Hard Truths

Efter filmen går vi som vill till restaurang Le Parc. Där går det bra att bara dricka något om man inte vill äta. ______________________________________________________________________

20 maj åker vi med Eckerölinjens 15.00-tur. Buss avgår från Stationsgatan 13.00 (hållplats E7). Var och en bokar och betalar sin egen resa. Välj Buffé Bornholms skärgårdsbuffé. Anmäl dig genom att skicka bokningsnumret med e-post till pia.widholm@gmail.com. ______________________________________________________________________

Juni

3 juni. Fyrisbiografen. Vi träffas på biografen 14.30 och väljer den film vi vill se. Biljetterna är onumrerade och kostar 95 kronor för seniorer. På tisdagseftermiddagar visas alltid två filmer – en i varje salong – och oftast med starttid 15.00 eller 15.15.

Efter filmen går vi som vill till restaurang Le Parc. Där går det bra att bara dricka något om man inte vill äta. ______________________________________________________________________

4 juni är det bussresa till Härkeberga kyrka, Kaplansgården, Landsberga gård och Skogsbackens ost.

Pris och anmälan (med reservation för slutförsäljning):

  • Pris: 290 kronor (för bussresa, visning av kyrkan och Kaplansgården samt besök på Skogsbackens ost).
  • Anmälan senast 23 maj med e-post till Anita Hammarberg. Tel: 073-993 58 57 (säkrast mån-tor, 15.00-17.00).
  • Bussen avgår 10.00 från hållplats E3 på Stationsgatan. Beräknad hemkomst 16.15

Vi startar med en guidad visning i Härkeberga kyrka. Huvuddelen av kyrkan är byggd i början av 1300-talet och är ett lysande exempel på en kyrka från medeltiden ur ett arkitektur-, konst- och kyrkohistoriskt perspektiv. Den är framförallt känd för sina rika kalkmålningar. Flertalet har aldrig varit övermålade och är därför ovanligt välbevarade. Målningarna skapades förmodligen runt 1480-talet och kan på stilistiska grunder härledas till kyrkomålaren Albertus Pictor. 

En kort promenad bort ligger Kaplansgården som numera ägs av Nordiska muséet. Där får vi också en guidad visning. Sjutton träbyggnader grupperade kring en mangård och en fägård berättar om den sammansatta vardagen för äldre tiders lantpräster. Mangårdsbyggnaden har i dag en möblering som visar hur en lantpräst kunde bo på 1840-talet

Resan fortsätter till Landsberga gård. Där kan vi äta lunch eller fika samt besöka gårdsbutiken. Vi som deltar i resan kommer att kunna förbeställa vad vi vill äta, t.ex den välkända ägg- och räksmörgåsen.

Resan går vidare till Skogsbackens Ost där vi får besöka gårdsmejeriet och provsmaka deras ost. ______________________________________________________________________

26/6-28/6. Visbykryssning. Bussanslutning från Uppsala, del i insideshytt 2 nätter (2 personer per hytt), 2 middagsbufféer med dryck, 2 frukostbufféer samt transferbuss från båten till Visby ToR. Pris: 2 470 kronor. Enkelhytt kostar 2 650 kronor.

På båten bjuds också på underhållning; shower, uppträdanden, pianobar, trubadur och givetvis är dansgolvet öppet.

I Visby har man cirka 6 timmar på sig att strosa runt och besöka olika sevärdheter (som ringmuren, S:ta Karins kyrkoruin, domkyrkan, botaniska trädgården, Almedalen och Gotlands museum).

Förhoppningsvis erbjuder Viking Line en "Hop on/Hop off"- buss som åker mellan Visbys olika sevärdheter.

Viking Line erbjuder också bussutflykter, bland annat:

  • "Gotland Panorama med Visby" 3,5 timmar (595 kronor)
  • "Lantlig charm med provsmakning" 3 timmar (645 kronor) 

Anmälan (med reservation för slutförsäljning):

  • Senast 9/5, men det går bra att göra en intresseanmälan redan nu.
  • Resan betalas senast 25/5 och blir först då bindande. Om du vill delta i någon av Viking Lines
  • Bussutflykter är det bra med tidig anmälan eftersom platserna kan ta slut.
  • Anmäl dig genom att skicka e-post till Anita Hammarberg. Tel: 073-993 58 57

Obs! Vid incheckning i Stockholm måste man visa giltig ID-handling (som pass, körkort och internationellt ID-kort). Notera att digitalt ID inte är giltigt. ___________________________________________________________________