Frossa i pelargoner den 21 maj

I Prästgårdens Trädgård utanför Västerås finns över 300 olika sorters pelargoner! Och hundratals andra sommarblommor, perenner, fröer med mera. Vi gör en bussutflykt till denna ca 2.000 kvadratmeter stora plantage den 21 maj.

Vi börjar med busskaffe med fralla innan vi får information om verksamheten och sedan strosar vi runt och botaniserar på egen hand. Naturligtvis finns det möjlighet att handla om man hittar något passande.
Efter en kort bussresa serveras lunch på Westerqvarn, en unik restaurang i Hallstahammar vid Strömsholms kanal.
Ytterligare en kort bussresa senare kommer vi till friluftsområdet Åsby Skantzen, ett vackert naturområde i lantlig 1800-talsmiljö, där man kan promenera runt, titta på slussar i Strömsholms kanal eller kika in i något av de museer eller butiker som finns på området. Innan vi påbörjar hemresan bjuds det på busskaffe med bulle.

Vi startar dagen kl 8.45 och är hemma igen vid 18-tiden.
Denna utflykt kostar 945 kr om vi blir 30 deltagare (875 kr om vi blir minst 40). Faktura kommer från Björcks.

Du anmäler dig här senast den 15 mars.

 

Eventuella frågor besvaras av Margareta på tel. 070-698 71 98.