Möten kring Sannagården
Hösten 2025 var vi engagerade i hur omsorgen fungerade på Sannagården då vi fått till oss att det rådde missförhållanden och att en upphandling var på gång. Lösning för Sannagården blev att den kommer övertas i egen regi av kommunen. I samband med övertagandet sker nu en del renovering och byte av möbler m.m.
Vi samlade ihop berörda föreningar i Tvååker till ett möte med tjänstemän från socialförvaltningen och fastighetsavdelningen. Vi informerade om vilka aktiviteter som föreningarna och församlingen har haft för de boende. Vi beskrev även vilka aktiviteter som använder delar av lokalerna. Där finns en grupp som snickrar i källaren, en grupp som väver och en som målar. Anhörigföreningen har haft träffar och caféverksamhet i lokalerna. Utegruppen och Tvååkers församling har ordnat promenader som avslutats med fikastunder och sångstunder.
Omsorg
När det gäller omsorgen blir det en del förändringar. Det blir en chef som finns på plats på heltid. Befintlig personal får en möjlighet att söka tjänsterna. Personalen ska inte längre tillaga huvudmålet som istället levereras från kommunens storkök. Verksamheten ska ha egna aktiviteter för de boende och detta kommer att påverka alla de grupper som använt sig av lokalerna idag.
Vi kommer även fortsättningsvis att hålla oss informerade om hur verksamheten bedrivs. Det finns en förhoppning om att det ska bli bättre än den som varit i tidigare verksamhetsutövares regi.
Lokaler
Kommunen meddelade att de kommer att ha en ordentlig översyn av hur lokalerna används. De var tydliga med att verksamhet som bedrivs i lokalerna i första hand ska vända sig till de boende. Detta är ju numera inte fallet med snickeriet och vävningen. Vi påpekade att verksamheterna inte kan stängas utan att vi erbjuds andra lösningar. Många pensionärer är aktiva här.
Vi fick löfte om ett nytt möte när man gjort klart översynen. Då kommer även representanter från kultur- och fritidsförvaltningen att delta.