Rapport från KPR
Monica och Marianne, våra representanter från SPF, har varit på möte med KPR och lämnar rapport här.
Information från KPR = Kommunala pensionärsrådets möte september 2026
Nya socialtjänstlagen
Den nya socialtjänstlagen innebär en stor omställning mot en mer förebyggande, tillgängligt, jämställt och kunskapsbaserat socialt arbete.
För Hylte kommun innebär det att t ex Guldkanten får mer utrymme. De har startat upp ett projekt med hälsosamtal. Som enskild person skall man också få hjälp genom trygghetslösningar, träning, aktiviteter, information och rådgivning.
För att få trygghetslarm och matdistribution behövs inte behovsprövning längre och kommunen lanserar en e-tjänst som skall underlätta för detta, nu under september.
Välbo är ett annat projekt som de flesta säkert hört talas om. Kommunen har inrett ett antal enrumslägenheter centralt i Hyltebruk. Nu håller man på att möblera en av dem, för att det skall bli lättare att se hur det kan fungera. Vill man se lägenheterna, kontakta kommunen. Faller detta projekt väl ut finns tankar på att tillhandahålla större lägenheter för de som önskar.
Andra saker som är på gång är digitalisering med t ex medicinautomater, trygghetskameror, gps-klockor och digital tillsyn via padda. Detta görs inte utan att de berörda känner sig trygga med det.
Allt detta görs för att du skall kunna bo kvar hemma så länge du vill och känna trygghet.
Äldreomsorg/demensvård
2024 gjordes en utredning och man kom fram till att det blir större behov av demensvård i framtiden och personalen behöver utbildning för detta.
2025 startade utbildning av Stjärnmärkt som är ett program som Svensk Demenscentrum tagit fram. 12 instruktörer har varit på utbildning i Stockholm och dessa håller på och utbildar all personal i Hylte kommun. Enhetscheferna fick utbildning våren 26, därefter har utbildningarna fortsatt och i dag är fem av tio avdelningar Stjärnmärkta och finns både på Malmagården och Sjölunda. Resterande personal går nu i höst. Därefter blir det omsorg i hemmet som skall utbildas. Stjärnmärkt är ett levande program så utbildningarna fortsätter varje år.
Stjärnmärkt inriktar sig bland annat på personen i centrum inte sjukdomen, de anhöriga, svenska språket och att tala om t ex vad man gjort under sitt arbetsliv .
Äldreomsorgens utmaningar 2027 – 2030
Det finns flera utmaningar framöver. Det blir färre personer att tillgå samtidigt som behovet ökar i och med att vi blir äldre. Detta skall lösas med bland annat Välbo, slopad behovsprövning, digitalisering för att vi skall kunna bo kvar hemma längre.
Monica Alexandersson