Göta kanal 29 juni - 1 juli

3-dagars bussresa till Göta kanal

Vi reste tillsammans med sju andra SPF-föreningar i Malmö.
Första stoppet blev i Vadstena. Där hälsade Gustav Vasas tredje hustru, Katarina Stenbock, oss välkomna till hennes slott.
Hon var klädd i tidsenliga kläder och guidade oss runt i sitt slott och berättade om sitt liv med Gustav.
Mycket intressant!
Därefter åkte vi till Linköping och installerade oss i våra rum. Middag på kvällen.

Nästa dag var det dags för Friluftsmuseet i Gamla Linköping.
Istället för att riva en hel stadsdel så flyttade man husen till en annan del av staden. Oerhört sevärt och intressant. Detta var 1920. Klart imponerande!
Därefter bordade vi passagerarbåten Athena och tog en tur på Göta kanal. Vi åkte från Borensberg till Berg slussar. Solen strålade över oss. En härlig upplevelse!

Dag 3 var det dags för Kinda kanal. Detta var om möjligt en ännu mer fantastisk resa. Nio slussar på 3 timmar som avslutades med en härlig portion lax med tillbehör. Såå gott!

Resan led mot sitt slut och vi förberedde oss för hemresan till Malmö. Ett härlig gäng, 39 pers, tog avsked av varandra och skildes åt med många härliga upplevelser i bagaget.

Text.Kerstin Byrup
Foto: Kerstin Byrup, Lars Lundin