Resa till Blekinge
Tisdagen den 19 september reste 54 SPF-are med buss till Blekinge. Det blev en heldag med god mat och fina upplevelser.
Vi åkte direkt till Marinmuséet i Karlskrona och där bjöds först på kaffe och smörgås. Därefter blev vi guidade under en timme i muséet. I ubåtshallen fick vi närkontakt med ubåtar från kalla kriget och 110 år av ubåtshistoria. Guiden berättade om svenska flottans allra första ubåt - Hajen från 1904. Det fanns också möjlighet att gå in i den högteknologiska ubåten Neptun och uppleva känslan av livet ombord. Några av oss fastnade vid filmen om ubåten U 137 som gick på grund utanför Karlskrona.
I galjonshallen finns troligtvis världens finaste samling med galjonsfigurer. Flera meter höga träskulpturer som en gång i tiden suttit i fören på svenska krigsfartyg. Nästan alla har varit inblandade i stora sjöslag under åren 1788-1790 när Sverige låg i krig med Ryssland. Bildhuggaren Johan Törnström hade skapat de flesta figurerna.
Sedan skulle vi vidare på resan, men många hade nog velat stanna längre. Det fanns så mycket att se och uppleva på Marinmuséet.
Lunchen serverades i Eriksbergs Viltrestaurang med rotmos och lättgravad vildsvinsstek. I närheten finns Nordens största safaripark med visenter, hjortar och mufflonfår. Vi såg några djur från bussen men tyvärr fanns inte tid att stanna.
På hemvägen stannade vi i Hulevik och porten till Åsnens Nationalpark där vi drack eftermiddagskaffe med hembakta kringlor. Parken omfattar Bjurkärr, Toftåsa myr och Västra Åsnens övärld samt den mytomspunna plasen Trollberget. Det var underbart vackert vid Åsnens strand. Mycket lämpligt uflyktsmål tyckte många. Där fanns också en nyuppförd samlingsbyggnad och en stor brygga.
Det var mycket nöjda SPFare som kom tillbaka till Alvesta. En heldag med trevliga upplevelser, god mat och gott kaffe och - inte att förglömma - trevligt sällskap.