Kaffeprovning

Kaffeprovning Löfbergs 

  • Kaffeprovning på Löfbergs

Sista veckan i januari reste vi in till Löfbergs kaffeskrapa inne i Inre hamn för att lära oss om kaffe och en del om rosteriet.

Vi möttes av ett väl förberett arrangemang. En presentation av företagets historia och hur det är idag. Sen berättade baristan Rocio, som för övrigt är granne till några av oss här i Fågelvik, om kaffeplantan, skörden och hur bönorna blir torkade där på växtplatsen. Sen fraktas de hit till Löfbergs och blir rostade på olika sätt.

Till sist blev det provning av olika kafferostningar. Vi blev uppmärksammade på vårt luktsinne och våra 5 smaker. Först skulle vi lukta, sen ta en slurk och försöka smaka om någon fruktig, syrlig eller någon annan smak kom fram. Vi fick prova 3 olika kaffesorter.

Lite tips om hur vi kan förbättra vår kaffebryggning hemmavid fick vi; vita dyrare kaffefilter rekommenderas, t ex. De billigare släpper pappersfiber, som ger kaffet en bismak.

Ett besök som troligen gav mersmak.

/Gunilla E