Julmarknad till Huseby Bruk den 11 november

Julmarknad på anrika Huseby Bruk den 11 november – en härlig upplevelse.

Vi lämnar Skurup klockan kl. 8.00 och åker mot nordöst. Första stoppet blir i Snapphanebygden. I Osby finns restaurang Borgen, där kocken Stefan med personal har vårt förmiddagskaffe klart. Kaffe och fralla smakar säkert gott.

Huseby Bruk har en spännande historia, de flesta har säkert hört talas om Florence Stephens, Fröken, som hon kallades. På det gamla bruket levde hon ett liv som till viss del var en tragedi.

Anledningen till vårt besök idag är julmarknaden som anordnas på Huseby Bruk, mellan 8 och 16 november 2025. Det är härligt att gå runt bland de olika stånden och de olika byggnaderna, och vi får en fin försmak av julen.

Blir det kallt att strosa runt, går det att besöka slottet för en titt på egen hand. Under julmarknaden finns inga organiserade visningar av slottet, men vi har biljetter så vi kan gå runt, se på de gamla gardinuppsättningarna som Frökens mamma en gång lät sätta upp. Den makalösa gjutjärnstrappan och gjutjärnspelarna är sevärda. Det finns guider runt om i slottet som gärna berättar och svarar på frågor.

Julbord med alla julens delikatesser serveras klockan 14.00 i det gamla stallet som nu är restaurang. Vi har 90 minuter på oss att njuta av maten.

Framåt 17-tiden är det dags att ställa färden hemåt. Vi beräknar vara i Skurup omkring kl. 20.00.

Vid minst 35 betalande är priset 1055:-  per person.

I priset ingår: Bussresa, förmiddagskaffe, entré till julmarknaden, julbord  exkl dryck,  entré till slottet.

Anmälan till Hans Carlsson  070-842 62 54 eller hasse.c@live.se.

Inbetalning till Bg 711-5736.  Sista anmälan och betalning 20 okt 2025.