Aftonbladet om SPF Seniorernas nya rapport: Dyrt att bli gammal i fel kommun
Aftonbladet skriver om SPF Seniorernas nya granskning som visar stora ojämlikheter i kostnaderna för särskilt boende över landet. Hyran kan vara nästan tre gånger så hög i vissa kommuner. SPF Seniorerna kräver nu större transparens, nationella riktlinjer för prissättning och en översyn av hela avgiftssystemet inom äldreomsorgen.
I genomsnitt ligger hyrorna på särskilt boende för äldre omkring 20 procent högre än för motsvarande vanliga lägenheter. Men en plats på särskilt boende kostar nästan tre gånger så mycket i vissa kommuner jämfört med andra. Även matavgifterna varierar kraftigt med skillnader på över 4 000 kronor per månad mellan den billigaste och dyraste kommunen.
– De hyresnivåer och det avgiftssystem som finns i äldreomsorgen skyddar inte äldre ekonomiskt. Tvärtom blir många fattiga när de får en plats på äldreboende. Och så var det ju inte riktigt tänkt, säger SPF Seniorernas förbundsordförande Maria Larsson, till Aftonbladet.
Maria Larsson menar att systemet i dag är både otydligt och orättvist. Det är höga hyror och avgifter som drabbar människor som inte kan välja bostad.
– Kommunerna har ibland svårt att redogöra för hur hyrorna i särskilt boende sätts. Här behövs större transparens. Vi anser att det krävs ett tydligare regelverk för hur hyror och avgifter bestäms, och att hyrorna bör kunna förhandlas med Hyresgästföreningen som motpart, precis som på övriga hyresmarknaden, säger Maria Larsson. Dessutom kräver SPF Seniorerna att det görs en översyn av hela avgiftssystemet inom äldreomsorgen och att minimibeloppet vid avgiftsberäkningen justeras med drygt 1 000 kronor.
Klicka här för att öppna artikeln i Aftonbladet
(artikeln kan endast läsas i sin helhet av tidningen prenumranter)Klicka här för att läsa mer om rapporten samt ladda ner den